В сезона на плодовете, обичайно потреблението на сладкарски изделия намалява. За да се задържат на пазара , производителите им са принудени да поддържат ниски цени. Шоковото поскъпване на синьото гориво допълнително ще ги затрудни.
"Трудно е за този производител, макар че всички търсят алтернативата. Сутринта говорихме с едни колеги производители - те казаха „обръщаме горелката на нафта”. Ние сме го правили, когато беше газовата война. И сега, ако ни е по-изгодно ще се върнем. Но аз задавам въпроса: Ами ние замърсяваме околната среда?! Ама не можем казва всички добрини да спазим, нашата цел е да работим", коментира Жени Сапунджиева - председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите.
С поскъпването на газа, цените на сладкарските изделия вероятно ще скочат, прогнозират сладкари.
"Труден е избора на производителя да запази тази цена, но по-добре да направи този избор и да продължи да произвежда, защото запазва персонала си и от днешния ден той няма да посегне към увеличаването на цената на тези сто грама сладки с три до пет стотинки на тарелка и вероятно след разчет в края на месеца ще преосмисли позицията си", смята Сапунджиева.
Във Великотърновско, само през 2009 година газовата и последвалата я икономическа криза затвориха пет сладкарски цеха. От тогава до сега макро- и микропредприятия са принудени да следват гъвкава политика освен по отношение на цените, и по отношение на работната ръка.
Захаринка Цолова е сладкарка от десет години. Учила е за това, а през годините в усъвършенстването й като специалист е инвестирала нейната работодателка. Младата жена не може да си представи, че ще трябва да започне нова работа.
"Също ще ни бъде трудно за новата професия евентуално, защото тук ни е сърцето, тук, това сме учили, сме завършили", признава Захаринка Цолова.
През този месец увеличение в цената на хлебните и сладкарски изделия не се очаква. Производителите тепърва ще оценяват загубите от поскъпването на газа.