Муамар Кадафи е имал слабост към  Кондолиза Райс. При превземането на резиденцията на Кадафи в Триполи, бунтовниците се натъкнали на изненадваща находка - албум със  снимки на бившия американски държавен секретар, който свидетелства за възхищението на либийския лидер от нея.

Френско издание припомня, че в миналото Кадафи не веднъж е хвалел Райс. През 2007 г. в интервю за телевизия Ал  Джазира полковникът заяви, че Райс има значително влияние върху арабския свят и допълни с патос: "Подкрепям моята скъпа африканска жена". После призна, че се възхищава на начина, по  който Райс дава заповеди на арабските лидери.

Либийският лидер затрупал с подаръци обекта на възхищението си. Той е подарил на Райс пръстен с диаманти,  медальон с негов портрет, екземпляр от политическия му манифест Зелената книга с лично освещение и лютня.

Междувременно в Либия обствановката остава без промяна. Очаква се разнородните бунтовнически групировки в Триполи да бъдат поставени под единно командване след  изтичането на временен период и формирането на национална армия.  Според анализатори бунтовниците от различни части на  Либия могат да се разединят след окончателното сваляне на режима  на Муамар Кадафи.