От днес общините могат да санкционират всички собственици на апартаменти, които не са регистрирали своя етажна собственост. От над 600 хиляди блокове и кооперации в страната над 360 хиляди не са изпълнили разпоредбата и могат да бъдат глобени.

Бургас е първият град в страната, в който започна прилагането на Закона за управление на етажната собственост. До момента регистрираните в общината собственици са над 20%, а най-активните получават и допълнителни стимули.

Бившата учителка Дафина Белева е домоуправител на 18-етажен блок, в който живеят 108 семейства. Спечелила е доверието на съседите си с чувството си на отговорност и с желанието си да направи блока по-приятно място. Първото, с което се справя, са постоянно наводнените мазета.

„Няколко фекалки дойдоха и се върнаха, искат над 1000 лева, пък ние нямаме над 1000 лева. И тогава аз реших да помоля хората да съберем пари, да купим помпа и сами да си изчерпим водата", разказа жената.

В изсъхналите избени помещения, съседите й прибират ненужните вещи, с които преди задръствали общите части между етажите.

„Запознавам ги, че има нов закон. Той е от голямо значение новият закон, който ги задължава в някои неща, макар че са лични техни апартаментите”, каза още Дафина.

„Наистина промените се чувстват осезателно. Много неща се направиха, но тепърва предстои още много да направим", допълни Христина Йовкова.

Дафина Белева и съседите й очакват и помощ от общината.

„Общината осигурява средствата за благоустрояване на градинките, входовете и крайблоковите пространства за тези, които първи се регистрират. И вече имаме одобрени около 12 проекта - в различните квартали на града", заяви Димитър Николов, кмет на Бургас.

И докато миналата година една трета от жалбите в общината са били заради проблеми между съседи, сега новината, че пред този блок ще има нова градинка с пейки и паркинг, мотивира и останалите да се опитат да живеят по-задружно.