Ударение с "топлинен ефект" присъства на страниците на всички издания днес - 01.03.2011г. - увеличаването на цените на горивата и желанието на енергийните дружества за промяна в посока нагоре на цената на тока, са проблеми, отразени от "Монитор", "Сега", "Стандарт", "Телеграф".

Първата страница на "Труд" известява: Токът поскъпва шоково. Дружествата ЧЕЗ и Е.ОН
обявиха проекти за повишение цените на електроенергията за бита и малките фирми от 1 юли тази година. За Западна България ЧЕЗ предвижда увеличение с близо 18%, а за Североизточна България Е.ОН заяви поскъпване средно с 16%. Вестникът е илюстрирал с
графика проектите за увеличението.

"Класа" оповестява: "НЕК предлага с 5% по-скъп ток, ЧЕЗ и Е.ОН - с 13 и 15 на сто. ДКЕВР смята да ограничи ценовия скок на електроенергията до 5%".

В интервю за "24 часа" Трайчо Трайков - министър на икономиката, енергетиката и туризма, споделя: "При електроразпределителните дружества нещата не са розови. ЕВН взема кредит, Е.ОН ще увеличава капитала. От компанията майка ни питат: "При увеличаване на капитала държавата ще увеличи ли своя?" Аз изпратих представителите ни в надзора в ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН и виждам какви бюджети приемат. Е.ОН са приели за 2011 г. бюджет с минус 7 млн. Някои компании сериозно се замислят за бъдещето си в България, особено сред антиинвеститорските призиви на известни полуопозиционни политици. За "Белене" от последното писмо на "Росатом" се разбра, че по фиксираната цена, която те предлагат, няма да се споразумеем. Започнахме да преговаряме отново за ескалацията, защото фиксираната цена е прекалено висока (6,3 млрд. евро - бел. ред.). Руснаците искат да стигнат до своята цена, но по друг начин. Затова не се разбират с нас нито за фиксираната цена, нито за ескалацията. А в същото време настояват да подписваме с тях допълнение 12, което е за 2 млрд. евро и което няма начин да го подпишем при тези условия. Освен това изпращат писмо, в което казват - ние ви даваме всички пари на кредит, вие няма да давате нищо, какво ви интересува цената. Това е абсолютна обида за интелигентността на българската страна", обобщава министърът.

"Атака" добавя нюанс към темата: "Шефове на ЕРП-то са подсигурявали предизборни кампании на сините". Обяснимо е защо Мартин Димитров, който по съвместителство играе ролята и на лидер на СДС, отправи поредния си поръчков политически упрек към правителството на ГЕРБ по темата - АЕЦ Белене. "24 часа" информира и за развитието на казуса "Бургас-Александруполис", който за малко да приключи заради липса на екооценка. Проектната компания "Трансболкан Пайплайн" обаче е внесла доклада в екоминистерството минути преди да изтече работното време на ведомството.

"Дума" прибавя: С 14 на сто увеличение на крайната цена на електроенергията от 1 юли поиска разпределителното дружество Е.ОН. Според разчетите поскъпването щяло да бъде с под 2 ст. за киловат. Малко по-рано и ЧЕЗ направил предложение за увеличение на цената на тока с 13,12%.

Управляващите заключват Търговския регистър в "стаята на тайните", информира "Сега". Демократичното и много полезно достижение - прозрачността на фирмите и на оборота им, е на път да бъде заличено. Всеки можеше да провери бъдещия си контрагент - актовете на фирмата, дали тя има някакви запори, дали не го заблуждават за състоянието й. Можеше да се установи и дали някой висш политик не заиграва с истината, че "няма фирма". Или пък да види дали фирма, регистрирана на децата на депутат, премиер или висш чиновник, не упражнява дейност, близка до работата на бащата. С напълно неясни аргументи управниците решиха буквално да заличат едно от малкото демократични достижения в държавата. Достъп до регистъра ще се запази само за част от документите - име на фирмата, дата на регистрация, седалище и адрес на управление. Всеки, който иска да направи някаква справка или проверка, ще трябва да оставя своите данни. Така самият регистър ще проследява кой от какво се интересува.

"Дневник" цитира Сашо Дончев, председател на БСК: "Искаме от държавата да не се държи като мутра". Трябва да променим отношението си към труда, единственото средство за постигане на устойчиво развитие и по-добър живот. Преди повече от 160 години един изключителен мислител - Фредерик Бастия, е казал: "Държавата е фикцията, чрез която всеки иска да живее за сметка на другите." По времето на така наречения социализъм ни се внушаваше, че държавата е всичко, а ние, хората, сме нищо. За съжаление за изминалите повече от 20 години промените в поведението на държавата не са много, а и малко от тях бихме могли да оценим като положителни. От ръцете на партийната върхушка управлението на страната ни попадна в ръцете на разни тарикати. Средно всеки трудещ се човек в България за този период е бил лишен от доход в размер на 250 000 лв. Ясно е, че нито една социална система не е подобрена, но тъжното е, че нито една не е съхранена поне на нивото, на което е била. Време е да попитаме къде ни отиват парите, заключава г-н Дончев.

Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, заявява за "24 часа": "Не чакайте траен спад на лихвите. Процесите в Северна Африка са обезпокоителни. Капиталът в България е малко, трябва да привличаме чужди инвестиции. Вече сме преминали през най-острите етапи на кризата, имаме отговорност към депозитите на гражданите.

"Класа" уточнява: България е трета в света по спад на жилищните цени. Само в Азия повечето пазари отчитат поскъпване на имотите през 2010 г. въпреки кризата. Според данните на Global Property Guide сега единствено Гърция (Атина) и Ирландия имат по-високи спадове от тези в България.

На началната си страница "Атака" оповестява иск - НАП да разследва президента и съветниците му. Към момента Първанов има 26 съветници. Някои от тях, като банкера Емил Кюлев, вече са мъртви, а други - като простреляният съпруг на Весела Лечева - Манол Велев, са извадени от играта. През щателна проверка да минат Георги Първанов с всичките му съветници, Иван Костов и Мартин Димитров, е поискал Волен Сидеров. Според него има предположения, че чрез Емил Кюлев президентът е дирижирал фалитите и сливанията на определени банки у нас. Сред останалите съветници днес интерес за данъчните представлява бившият червен депутат Петър Кънев, съветник на президента по черноморското икономическо сътрудничество.

Логиката на темата е продължена от интервюто на "Труд" с президента Георги Първанов, който заявява категорично: "Имам само един апартамент, големият ми син - също. Вицепремиерът Цветанов влезе в противоречие с обявените си декларирани доходи и онова, което реално е реализирал. Той и неговите роднини отказват да се разкрие данъчната тайна, в същото време искат подобно нещо от мен. Цветанов е олицетворение на моралния – крах на ГЕРБ. Това, първо. И второ, показа непрофесионализъм, лошо  управление на сектора "сигурност". На консултативния съвет, който свиках, той не успя да отговори убедително по тази тема на моите въпроси", казва президентът.

"Труд" съобщава за обявените 6400 места за забавачка в София. Общината обжалва отпадането на критерии "работещ родител" и "дете от ясла", те остават в сила. Изданието коментира идеята - последните две години в гимназията да бъдат подчинени на подготовката за вуз. Темата е продължена от предложението на президента, който в съавторство с пет експерти от движението АБВ, публикува статия за промени в училищното образование. Според него е необходим електронен образователен паспорт за всеки ученик, който да съдържа данни за просветния и здравен статус на учащия.

"Иде втора грипна вълна у нас", известява "24 часа". Втора грипна епидемия у нас, но само в някои райони на страната. Това съобщи Министерството на здравеопазването. В областите Монтана и Стара Загора вече е обявена грипна епидемия. Два щама циркулират в момента, по данни на Националната референтна лаборатория по грип - АH1N1 и тип В. Ситуацията е подобна и в останалите страни от ЕС. Най-важното условие, за да се предпазите от грипа, е спазването на добра лична хигиена и избягването на контакти с болни хора, напомнят от МЗ. От страна на държавата са осигурени достатъчно антивирусни препарати. Всички желаещи лекари могат да вземат допълнителни количества от регионалните здравни инспекции. Обещават линейката да стига за 10 минути до болния, където й са се намира той, а до час да е диагностициран от лекар.

Заради недостиг на лекарски екипи държавата започва обучение на парамедици - немедицински кадри, за спешната помощ. Д-р Нели Нешева, управител на НЗОК, уверява:  Хората да не се боят, ще има къде да се лекуват.

Продължение на темата прави "Труд", разработвайки проблема - "храна - здраве". Както са почнали в земеделското министерство, нищо чудно до седмица да има нов стандарт дори за "Кока-кола". Горе- долу това са и аргументите на министър Найденов да слага всичко в рамки и стандарти - сиренето, колбасите, хляба, дори храната в забавачките и училищните столове. Сега ще прави и минимален праг за качеството на храните, ама не се знае какъв да бъде, заключава текстът.

"Дневник" информира: "Болниците ще плащат измислени осигуровки още няколко месеца". Най-рано през април може да бъдат променени минималните осигурителни прагове на медицинските сестри, лаборантите и акушерките. Това стана ясно след среща в Министерството на труда със синдикатите и работодателите в
здравеопазването.

"Монитор" известява: Проверка на лабораторията за контрол на храните установи, че вафли, колбаси и месни консерви имат наднормено съдържание на ГМО. Вкарват соя и царевица мутанти от Бразилия и Аржентина. Непредвидимите ефекти от употребата на
тези храни ще се появят след 15-20 години, категоричен е професор Христо Мермерски, водещ експерт по здравословно хранене у нас.

"Стопили сме се с 600 000 за 10 години", пише "24 часа". Това е равносилно на изчезването на населението на 28 средно големи града, по един във всяка област. Със сигурност само София е увеличила жителите си, на ръба е Варна, показват първите неофициални данни от приключилото преброяване днес. През 2001 г. сме били 7,932 млн., сега се очакват не повече от 7,3 млн. Официалните данни ще бъдат обявени от НСИ в края на март или началото на април.

"Шенген par avion" е озаглавен анализът на "Сега". Германия вече била склонна да ни пусне частично в Шенген - само по въздуха. По-късно сме щели да получим достъп по море и суша. За обикновените граждани Шенген има смисъл само като пространство без сухопътни граници, защото по тях се премахва контролът, а по летищата и пристанищата той винаги остава - най-малкото заради риска от тероризъм. След засилването от година и половина на имигрантските потоци през Турция към Гърция се появи опасение, че същото може да се случи и през турско-българската граница, ако страната ни влезе в Шенгенската зона и отвори достъп на запад към вътрешните държави в ЕС. Добавиха се и тревогите от надигане на още по-голяма емигрантска вълна в разбунения арабски свят.

Френският посланик в София Филип Отие писа в електронната страница на посолството: "Франция смята, че след присъединяването си към Шенген, България ще стане една от целите на мрежите за нелегална имиграция, затова преждевременното влизане в Шенгенското пространство би представлявало риск за страната".

Омбудсманът предложи узаконяване на ромските къщи, пише "Новинар". Така, според него, щял да се разреши и проблемът с неплащането на данъци от малцинството. "Това е един вид начало на интеграцията им в обществото", съобщи той по време на форума.

"Ромски лидери за регионално сътрудничество". Етносът бил използван от безскрупулни хора. Ромите са най-многобройното етническо малцинство в Европа. Те са между 10 и 12 милиона. "Не трябва да има дискриминация към тях, въпреки че са малцинство", заявява и посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик.

Пред "Телеграф" Мария Касърова, експерт в НОИ, споделя, че пенсия от чужбина ще се взема по-бързо и лесно. От май 2012г. - всички документи ще се изпращат електронно.

120 българи са отказали да се върнат от Либия, отразява "Сега". Над 260 са евакуирани от Либия по различни начини. Българите бяха евакуирани с три полета от София, със самолети на други държави, с кораби и фериботи. 120 наши сънародници са отказали да напуснат джамахирията. Част от тях лично са се обадили в мисията ни в Триполи, както призоваха многократно от Външно, а на друга част се е наложило да звънят дипломатите ни, за да ги питат за решението им.