05.02.2010 / 19:29

Ситуацията в Горни Лом е значително по-сложна отколкото се предполагаше в началото. На мястото на цеховете има кратери от взрива, а почвата е затрупала част от разпилените противопехотни мини, които са се намирали в горния цех, приготвени за унищожаване. Затова сапьорите са препоръчали дори на разследващите да не пристъпват в радиус от 150 метра около цеха с пехотните мини. Кой контролира производството на взривни вещества, разказва Габриела Наплатанова.

Оказва се, че контролът и отговорността за недопускане на подобни случаи се дели между няколко институции. Основната роля е на Министерството на вътрешните работи.

Ситуацията в Горни Лом започва да прилича на Челопечене. Отново ще трябва специално оборудване, за да могат службите на МВР да си свършат работата, смята заместник-министърът на отбраната. Сапьорите на армията, изпратени от Белене, специално, за да преценят ситуацията са видели, че единият цех е напълно унищожен а другият частично.

"На Кризисния щаб сме им разпоредили, че е хубаво вторият цех да бъде ограден в периметър от 150 метра, за да не дадем някоя случайна жертва преди да угаснат и огнищата. Засега са видели само едно огнище - да няма вторичен взрив", каза Валентин Радев.

След взрива в Челопечене,

за унищожаване на излишните боеприпаси се отпускат 30 милиона лева,


част от тях са за подобряване на охраната и условията за съхранение на боеприпасите и взривните вещества.  Министерството на отбраната контролира безопасността само в поделенията на армията, складовете за боеприпаси и военноремонтния завод "Терем", където унищожават боеприпаси.

"Всичко, което е извън българската армия, е контрол на МВР и служба КОС", поясни Валентин Радев.

От служба "Контрол на общоопасните средства" пък обясняват, че контролират пропускателния режим в заводите за боеприпаси, начина на съхранение и транспортиране, но производствената дисциплина и безопасност е отговорност на фирмата - собственик.

"За производството носи отговорност управителят и отговорниците по производство, защото те са специалистите - те отговарят за машините, изправността - защото взривопроизводството е много опасно производство", коментира главен инспектор Божидар Василев.

Депутатите смятат, че полицията носи отговорност за контрола, но смятат да разширят състава на контролиращото звено и то да включва още институции.

Предприятията се проверяват на 3 месеца,

а по-задълбочени проверки се правят на полугодие. Министерството на регионалното развитие пък проверява дали складовете и цеховете за боеприпаси и взривни вещества са построени съгласно изискванията за безопасност.

Санкциите по закон за неправилно съхранение и транспортиране са между 1000 и 5000 лева, а при системни нарушения се отнема лицензът на предприятието. Междувременно и днес няма промяна в състоянието на най-тежко пострадалия при взрива съобщиха от очната клиника на ИСУЛ.