Фалшива оферта за работа в чужбина остави 15 българи в ужасяващи битови условия и без каквито и да било пари в Белгия. Според белгийските власти българите са станали жертва на трафик на хора. Четиринадесет от пострадалите продължават да са в Антверпен под социална закрила, в очакване да свидетелстват по дело за измама и трафик. Екипите ни в Белгия, Плевен и Варна събраха всички гледни точки по случая.

Историята започва с примамлива оферта за работа в чужбина от интернет. Фирмата "Коректпал”, с офиси във Варна и Монтана наема наши работници от Плевен, Добрич, Варна и Димитровград. Договорили се за 700 евро заплата. Трябвало да вършат дърводелска работа. Бленуваната доходна работа обаче бързо се превръща в кошмар.

"Когато отидохме там, хората работеха по 12 часа - сутрин от 7, вечер до 7 часа. Не бяха получавали заплати от месец декември и имаха да получават от порядъка на 1500-2000 евро. Тези хора не са получили нито една стотинка от декември.

В една къща ни набутаха, спали сме на земята, в къщата имаше мишки. Спахме някъде в този килер 6-7 дена, преди да поискаме помощ от полиция там. В другите стаи имаше по две легла, бяха по трима човека, някои спяха по двама на легло, други на земята”, разказва Любомир Цветанов.

Останалите българи решават, че ще останат в Белгия да си чакат парите от фирмата. Потърсили помощ от полицията.

"След три дена издирване намериха собственика на фирмата в Холандия и съответно го арестуваха и задържаха в белгийската полиция", продължава разказа си Цветанов.

Според Белгийското законодателство, българите са станали жертва на трафик.

"Когато са експлоатирани, без да им се плаща, също имат право да се оплачат на белгийската полиция. Когато ги експлоатират в ресторанти или фабрики, това също е възможен случай на трафик на хора. Ние не правим разлика между сексуална и икономическа експлоатация, така че може да поискате социален подслон и закрила - винаги има и добри и лоши хора - някои са по-уязвими от други”, смята експертът на ЕК за трафика на хора Патси Сьоренсен.

Екипът ни потърси коментар от фирмата, изпратила българите. На адреса на офиса във Варна не беше открит никой. Телефонът за връзка пък е "несъществуващ абонатен номер". Оказа се, че само преди месец Варненският районен съд е осъдил фирмата да заплати дължими възнаграждения на нает на работа човек.