Пълна забрана за пушене на закрити обществени места още от следващото лято. Правителството реши цигарите да бъдат забранени и в дворове на училища, яслите и градините, детските площадки и ученически общежития. Изненадващо, днес от бранша обявиха, че са готови да приемат решението, но поставиха твърди условия.

Решението за тоталната забрана за тютюнопушенето мина през няколко етапа

Още миналата година здравният министър настояваше това да стане от 1 юни 2011 година. След спорове и преговори обаче датата се премести за началото на 2013 година. Днешното правителствено решение обаче променя договорката - освен всички заведения, забраната на практика спира тютюневия дим дори на балконите на сградите и пероните на гарите например.

Преждевременното решение изненада бизнеса, но той от своя страна има свое предложение

Според собственици пълната забрана на тютюнопушенето ще изгони клиентите им. Около 50 милиона евро са стрували преградите за непушачи в заведенията, по данни да бранша. Наблюдението им е, че зоните за пушачи винаги са по-пълни, а от помещенията за непушачи търпят загуби.

Според премиера самото отлагане на пълната забрана миналата година е било достатъчен жест към бранша. "Преди две години ние им казахме, че този гратисен период е именно, за да си избият парите за инвестиране в тази посока. Така че сме изпълнили техните молби”, заяви Бойко Борисов.

Всяка година между 4000 и 5000 българи заболяват от рак на белите дробове, а още 20 000 развиват тежки хронични заболявания, резултат от цигарите. Преждевременната забрана цели да намали още повече броя на пушачите и да ограничи вредните последици за здравето.

"Което ще е подаръкът на правителството за деня на детето - 1 юни 2012 година", обобщи здравният министър Стефан Константинов.

Предстои днешното правителствено решение да бъде предложено и гласувано в парламента.

Опитът на другите държави

На фона на някои страни България изглежда направо либерална - освен че някои страни въведоха ограничения доста преди нас, други планират и по-сериозни мерки. Исландия подготвя закон, според който цигари ще се продават само в аптеките и то минимум за 26 долара пакета, а финландците дори планират да забранят изцяло самата употреба на тютюневи изделия.

И още една законова промяна от днес - ограничава се употребата на енергийни напитки от деца, като те ще бъдат забранени за продажба на всички до 18 години на територията на детски градини, училища, общежития и лечебни заведения.

Заседанието на кабинета днес се проведе в Областната управа в Пловдив. В същото време пред сградата се проведе протест срещу пенсионната реформа.