Стоян е в затвора от една година. Остават му още три. Разказва, че болногледачът го носи на ръце по стълбите, защото затворът не е архитектурно пригоден. Това носене е голям стрес за него. Неподвижен е от кръста надолу. Не може да контролира ходенето по малка и голяма нужда. Не може да ползва тоалетната в килията, която обитава. Ползва друго помещение.
Болестите на Стоян са признати от много специалисти, включително и от директорката на болницата на затвора.
"Състоянието на пациента е такова, че той има нужда повече от грижи, отколкото от лечение”, смята д-р Стойка Митрева.
Стоян е пускан няколко пъти за лечение у дома. В един от случаите по искане на прокуратурата е върнат отново в затвора. В почти всички затвори в страната има средно поне по трима, четирима затворници инвалиди. За всички тях грижите и условията за изтърпяване на присъдата са сходни.
"Не само в Софийския затвор условията не са подходящи. Това е така навсякъде. Условията за инвалидите въобще в държавата не са подходящи”, обясни зам. -началникът на Софийския затвор Цветан Цветков.
За Стоян са правени няколко опита за помилване. И прокуратурата, и комисията към Главна дирекция по изпълнение на наказанията отказват. Сезиран е и президентът.
"Бавно, но сигурно аз потъвам. С всеки изминал ден здравословното ми състояние се влошава. Искам и прокуратурата да поеме своята отговорност”, казва мъжът.
Макар че вече от години и при сградата на Софийския затвор можем да видим европейското знаме, самата администрация признава, че условията там са далеч от европейските изкисвания. Оказва се, че основният проблем отново е в парите или по скоро в тяхната липса. Със случая се е заела и Комисията за защита от дискриминация.