До края на годината трябва да имаме ново законодателство, с което ще бъдат криминализирани някои форми на дискриминация. В Наказателния кодекс ще залегнат специални текстове срещу расизма и ксенофобията. За нуждата от тези промени в контекста на зачестяващите случаи на престъпления от омраза у нас, е следващия репортаж.

Помислили Михаил Стоянов за гей. И го убили. Две години по-късно приятелите на 25-годишния студент настояват за най-сериозното наказание за убийците и техният нелеп мотив да отнемат човешки живот.

"Искаме по някакъв начин с това да кажем на обществото и на политиците, че тези престъпления от омраза зачестяват, а не трябва, просто не са адекватни, не трябва да се случват", каза  Мила Люцканова.

"Посегателства, които са на политическа и на расова основа, на етническа, заради полова принадлежност, полова ориентация трябва да се наказват специално”, смята Александър Николов

Увеличават се жалбите, постъпили в комисията за защита от дискриминацията - само  до май са 369. Това кара членовете й да мислят, че вече е крайно време ксенофобията и расизма да влязат в Наказателния кодекс.

"Може да се даде по този начин ясен знак в обществото, че този род посегателства са много вредни и че ако нападнеш някого, защото е черен или защото е гей, това се наказва много по-строго от едно обикновено нападение", каза Есен Фикри, Комисия за защита от дискриминация.

Преди време, група младежи нападна служител на Индийското посолство в София, само защото бил с тъмен цвят на кожата и говорел английски.

Очакваме до края на годината, хора като заподозрените за убийството на Михаил Стоянов да бъдат съдени по нови текстове. А до тогава, само ще се чудим какво ражда тази омраза, която те кара да биеш и убиваш по-различните от теб.