Повечето от ромите в софийския квартал "Христо Ботев" днес не знаеха, че някой някъде демонстрира в тяхна защита. Нашият репортер Светослав Иванов обаче им предостави възможност да се обърнат лично към френския президент Никола Саркози:

Преди години кралската особа на принц Чарлз беше очарована от родния кючек в "Столипиново". Да сте чували след това някой да гони роми от Великобритания? Да, Саркози е идвал в България, но до ромските квартали така и не е стигал. Затова екипът ни занесе импровизиран портрет на френския президент в "Христо Ботев", за да може ромите там да изпратят своите послания към Елисейския дворец. Трудност първа - трябваше да обясняваме на много от хората кой е човекът на портрета.

- Знаеш ли кой е този човек?
- Тоя лично. Не знам.
- Не си ли го виждал?
- Не.
- Де да го знам кой е. Не знам кой е. Е, питай ги другите. Оният е учен там.
- Кой?
- Ония с бирата.

И ученият с бирата обаче не успя да разпознае президента. На площада в „Христо Ботев” обаче нещата се промениха.

- Да! Знаеме го?
- Това Саркози ли е ?
- Мисля, че е Саркози!

Там френския президент се оказва познат. И посланията към него заваляват:

- Искам да ме оставят да хода да работа там. Като човек. А не да правиме бели.
- Държавата им е по-богата и ние сме съгласни да работиме при тех.
- Дали картофи че се изкарват, дали домати че се изкарват, дали маслини че събереме, дали портокали, дали мандарини.

Някои показаха езикови способности. При това на немски.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google