В случая със самолета на българския президент, тази версия вече е опровергана. Но нашият репортер Виктория Петрова провери как се решава този проблем по света и дали у нас може да се направи нещо превантивно.

На пръв поглед звучи странно - соколи предпазват от авиоинциденти. Но е факт.

Днес соколите се използват в много сфери, включително и за охрана на летищните писти.

Световна практика е използването на соколи и други хищници за прогонване на птиците по летищата. След въвеждането на подобни методи броя на инцидентите след сблъсък между самолет и птица е намалял до 60 процента.

Павел Якимов от години се занимава със соколарство. Разказва, че това е най-бързото същество на Земята. Развива до 320 километра в час. И все по-масово са използва за охрана на пистите.

Павел Якимов: "Това е най-ефективният и най-щадящият начин да се прогонят всички онези представители от клас птици от полосите и да се запазят респективно човешки животи".

Това е и най-голямата обида за високите технологии. Сега у нас на летището се пуска една уредба със звуци.

Павел Якимов: "По принцип системата какво представлява – тя в хаотичен ред пуска звуци и какво се получава – яребицата съвсем спокойно си стои под уредбата, враната си кацнала върху нея и нищо не ги притеснява.

Там където пистите не се "охраняват" от хищни птици, загубите от повредени летателни средства в световен мащаб надхвърля 1 милиард евро годишно. У нас за последните 15 месеца са станали 8 подобни инцидента.