
Заедно с държавния глава пристига и първият вицепремиер и председател на борда на директорите на "Газпром" Дмитрий Медведев, който наскоро беше посочен от партията на Путин за наследник на президентския пост.
В програмата на Путин са включени разговори с президента, премиера и председателя на Народното събрание. Въпреки че част от опозицията не приветства посещението, депутатите няма да имат възможност да изразят недоволството си, тъй като среща с тях не е предвидена.
Двамата президенти трябва да изгладят противоречията по споразумението за газопровода "Южен поток". Сред спорните въпроси са собствеността на газопровода, мажоритарното участие и транзитните такси, които държавата ще получава за преноса на руски газ.
По останалите въпроси, които се очаква да бъдат обсъдени, всички детайли са уточнени. Ще бъдат подписани споразумение за създаване на международната проектна компания за изграждане на нефтопровода Бургас- Александруполис и договора за строителство на АЕЦ "Белене" с руската компания "Атомстройекспорт".
Заради визитата в центъра на София се налагат ограничения
на движението в различни зони. От 7 ч. сутринта до 20:30 ч. ще бъде затворено за движение на автомобили и ограничено за движение на пешеходци карето между булевардите "Патриарх Евтимий", "Витоша", "Пенчо Славейков", "България" и "Фритьоф Нансен". Живеещите в този район ще се пропускат само срещу лична карта, а работещите срещу служебен пропуск.
В петък, 18 януари, от 6 до 18:30 ч. вечерта ще бъдат въведени ограничения в зоната, която включва булевардите "Васил Левски", "Княгиня Мария Луиза", "Княз Дондуков" и улиците "Алабин" и "Гурко".
Не се препоръчва движението на автомобили и хора в района на Национално-историческия и на Военно-историческия музей, както и на летище "София". Спиране на градския транспорт ще има само от 15 до 30 минути при преминаването на кортежа в съответните зони за сигурност.
Като президент Путин си навлече критиките на Запада
заради недемократично управление. Първо, игра твърдо срещу Ходорковски. Той вкара в затвора най-богатия човек в Русия защото имаше политически амбиции към висшата власт.
Постепенно Кремъл "опитоми" медиите и наложи тотална цензура. "Газпром" купи телевизията на Гусински НТВ и сложи свои хора в ОРТ, която беше под контрола на Березовски. И двете медии бяха критични към Путин.
На рождения ден на президента беше убита журналистката Анна Политковская - негов изтъкнат критик. Два месеца по-късно Александър Литвиненко - колега на президента от ФСБ, който емигрира в Лондон, обвини Владимир Владимирович, че той е убил Политковская. Седмици по-късно и Литвиненко беше убит с радиоактивен полоний.
Междувременно руските власти обвиниха Запада, че използва НПО-та за намеса във вътрешните работи на Русия. С този мотив тези дни бяха затворени два офиса на Британския съвет - Петербург и в Екатеринбург.
Във външната политика през последните две години се изостриха отношенията между Русия и САЩ. Путин критикува Вашингтон. Той на свой ред тръгна да разполага част от противоракетната си отбрана близо до Русия. Москва излезе от договора за обикновените въоръжения.
Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград
(днешен Санкт Петербург). През 1975 г. завършва Юридическия факултет на Ленинградския държавен университет, след което е изпратен на работа в органите на държавната сигурност. През 1983-1990 г. е работил в ГДР. През 1990 г. става зам.-ректор на Ленинградския държавен университет по международните въпроси.
От 12 юни 1991 г. е член на правителството на Санкт Петербург, като председател на Комитета за международни отношения. От март 1994 г. до юни 1996 г. е първи зам.-председател на правителството на Санкт Петербург. От юни 1996 г. до март 1997 г. е първи зам.-ръководител на Административно-стопанското управление на президента Борис Елцин.
От 26 март 1997 г. е зам.-ръководител на Администрацията на президента и началник на Главно контролно управление към президента. На 25 юли 1998 г. е назначен за директор на Федералната служба за сигурност (ФСС), на 29 март 1999 г. - поема и поста секретар на Съвета за сигурност към президента, като запазва и поста си на директор на ФСС до 9 август 1999 г. На 16 август 1999 г. е одобрен от Държавната дума за председател на правителството на Русия.
На 31 декември 1999 г. в предновогодишното си обръщение президентът Борис Елцин обявява оставката си и назначава Владимир за и.д. президент. На президентските избори на 26 март 2000 г. Путин е избран за президент с 52,94% от гласовете на избирателите. Встъпва в длъжност на 7 май 2000 г. (разгледай фотогалерия в официалния сайт на президента Kremlim.ru).
На 14 март 2004 г. е преизбран за втори президентски мандат със 71,31% от гласовете на избирателите. Встъпва в длъжност на 7 май 2004 г. На парламентарните избори на 2 декември 2007 г. Путин оглавява листата на партията "Единна Русия", която получава 315 места в 450-местната Държавна дума.
Руският президент е удостоен и с много награди. Той е почетен член на Научния съвет на Юридическия факултет на Санктпетербургския държавен университет (2000 г.), носител е на почетното звание "доктор по право" на Туркменския държавен университет (2000 г.). Японската федерация по карате го удостоява със званието "майстор по карате"(2000 г.), става "почетен професор" на Евроазиатския университет в Астана, Казахстан (2000 г.).
През 2002 г. за четвърта поредна година Владимир Путин става безусловен лидер в анкетата "човек на годината", организирана от фонда "Обществено мнение" в Русия, в категорията "политици". На 24 май 2006 г. е избран за почетен гражданин на Санкт Петербург от Законодателното събрание на града. На 23 септември 2006 г. Владимир Путин е удостоен от президента на Франция Жак Ширак с най-високата степен - кавалер на Големия кръст на френския орден на Почетния легион в знак на приноса му за развитието на отношенията между двете страни. Той е първият руски гражданин, носител на високото отличие.
На 19 декември 2007 г. американското списание "Тайм" избра руския президент за "личност на годината", тъй като е възвърнал стабилността в Русия и позициите на страната на международната сцена.
Руският президент се занимава и със самбо, карате, джудо. Той е майстор на спорта по самбо и джудо. През 1983 г. се жени за Людмила Путина. Семейство Путини имат две дъщери - Маша, родена на 28 април 1985 г. в Ленинград, и Катя, родена на 31 август 1986 г. в Дрезден, Германия (биографичната справка е на БТА).