Единствено bTV получи възможността да ги заснеме в строго секретна база. Бързото развитие на технологиите обаче налага разузнаването също да върви в крак и дори да изпреварва във въвеждането на нови технологии, комуникационните компании буквално работят за специалните служби.

Генерал майор Пламен Студенков: "Всъщност да не говорят хората по сателитните си телефони ако не искат нещо да бъде разбрано. Това е най-добрият начин, ако някои не иска някоя тайна да бъде разбрана и разгадана - просто не следва да говори не само по сателитен телефон, а разбира се и използване дори на факсове, мобилни телефони, sms—и, да – факсове.

Всичко онова, което се излъчва в ефира, може да бъде прихванато, да бъде дешифрирано, декриптирано и съответно информацията да бъде използвана за нуждите на националната сигурност или за някои не толкова добри нужди".

Следене на спътникови комуникации в България се прави от 1973 година.

Ген. Студенков: "Всички съвременни комуникации вече са изнесени в космическото пространство чрез комуникационни сателитни спътници, както за граждански, така и за военни нужди - така и информацията която е свързана с нашата основна задача - борба с тероризма -също основно преминава оттам".

Често пъти специалистите, говорят за така нареченият "свръх улов" или получаване на прекалено голямо количество информация, което води до невъзможност тя да бъде обработена и анализирана.

Експертите са изчислили, че дори най-мощните разузнавателни служби са в състояние да обработят едва 20 % от постъпилата информация. Директорът на "Военна информация" е категоричен, че дейността на службата не накърнява правата на българските граждани.

Утре в предаването bTV Репортерите ще ви покажем драматичната история на военното разузнаване.

В единствения филм правен някога за службата Габриела Наплатанова и операторът Добромир Иванов ще ви разкажат най-интригуващите истории на тайните агенти, техните методи и арсенал както и новите технологии за борба с тероризма.