Не се плашете, няма да останете без пари дълго време след като сте боледували, въпреки че в момента има законов вакуум и никой не задължава осигурителния институт да плаща за определени дни болничните. Това каза днес управителят на НОИ на всички потърпевши след заболяване.

Йордан Христосков: "НОИ в никой случай няма да злоупотреби с тази ситуация и да счита, че като няма срок ние можем да работим по-спокойно, напротив - ние през цялото време се стремим да съкратим този срок и независимо, че той е 30-дневен-- масовите плащания се извършват в рамките на 2 седмици, до 2 седмици".

30-дневният срок за плащане на болничните отпадна, след като ВАС, по жалба на жена от Варна, постанови категорично миналата седмица, че е незаконно толкова дълго време хората да остават без средства, когато са боледували.

Тогава съдът припомни, че в Конвенцията за изплащане на обезщетения при болест, подписана още от цар Борис през 1929-та година има само 3-дневен срок на изчакване до изплащането на болничните.

Няма международна конвенция, в която да са посочени срокове за изплащането на болничните, казаха днес от Надзорния съвет на НОИ, това решавала индивидуално всяка страна и трябвало и ние да помислим за такъв срок.

Засега управителят на НОИ Христосков трябва да измисли мерки за по-добра организация при получаването на болничните средства и по-високи глоби за работодателите, ако бавят внасянето на болничните листове в НОИ. Ще се помисли също и за възможност болничните да се пращат в НОИ по електронен път.