
Според действащия Закон за защита от вредното въздействие на химичните вещества, здравният министър е отговорен за опазването на живота на населението при боравенето с киселина, а еко министерството - когато става въпрос за замърсяване на околната среда и водите.
Министерството на икономиката пък контролира износа на сярната киселина към трети "рискови" държави, където тя може да се ползва като суровина в нелегални лаборатории за производство на наркотици.
Независими експерти коментират, че контролът е труден, защото сярната киселина се произвежда в огромни количества за целите на химическата индустрия.
Наш екип беше в един от заводите у нас, където се произвежда сярна киселина. Само от това предприятие годишно излизат 10 тона от опасния химикал.
Заводите, които произвеждат сярна киселина у нас, се броят на пръсти. В Комбината за цветни метали край Пловдив това се случва от 47 години. Опасната течност е необходима в производството на торове, багрила, акумулатори и в преработката на кожи. От тук към тези фирми тръгват тонове от опасния химикал.
Инж. Румен Рафаилов, отговорник на цеха: "В Завода съществува пропускателна система, която е доста строга. Частни лица могат да влязат вътре, но с туби да се изнася сярна киселина, не, това не е възможно".
Все пак, сярната киселина достига до масовите магазини - например тези за химически реактиви, каквито има в почти всички по-големи градове в страната.
Инж. Валентин Ризов: "Предполагам, и вие може да си купите. Разбира се, трябва да има забранителен режим - не всеки трябва да има достъп - виждате какво става напоследък".
Затова в някои западни страни сярната киселина се продава под изключително строг контрол. Все пак хората, които всеки ден работят с вредното съединение съветват при контакт с него, да се реагира бързо.
По най-бързия начин да изтрием това, което е попаднало, с ръкав или плат и после да се отмие обилно с вода. Не трябва обаче първо да се измива, тъй като тя се свързва с водата, отделя се топлина и се получава допълнително изгаряне.
Заводът край Пловдив годишно произвежда около 106 хиляди тона сярна киселина. 10 процента от тях остават за вътрешния пазар.