
В Добрич дървената ваканция за учениците ще продължи до сряда включително. Там остава в сила бедственото положение в цялата област.
Неучебен е денят за всички училища в Добричка област. Според зам.-кмета на община Добрич, всички училища и детски градини са добре отоплени.
Камелия Койчева, зам.-кмет на Добрич: "Днес учители и екипи са на работа и нямаме засега нито аварирали отоплителни газови инсталации и котли, няма проблеми. Да се надяваме, че това ще бъде последният неучебен ден за зимната ваканция".
Родителите обаче се притесняват как децата ще се придвижват от вкъщи до училище.
"Улиците са ужасни, хлъзгаво е. Имам две малки деца, едното в едното училище, другото в друго училище. Докато ги заведа може да се върна с някои счупен крак или ръка. Знам ли?"
Камелия Койчева, зам.-кмет на Добрич: "Процесът по почистване на тротоарите започна още събота и неделя. Днес все пак техниката продължава да работи, въпреки че тя беше денонощно натоварвана и имам информация, че тя също аварира".
Ако се наложи ще се търси съдействие и на полицията за по-безопасното придвижване на децата до училищата.
И в Пловдивско имаше деца, които не тръгнаха на училище заради времето. Този път властите бяха изненадани не от сняг, а от дъжд.
Дъждът над Сопот и Карлово е завалял около 3 часа тази нощ и заради минусовите температури на въздуха веднага се е превръщал в лед.
Веселин Личев, кмет на Сопот: "Това нещо се натрупа отгоре и стана причина да се обледенят всички пътища. Нямаше как да излезе техника - с изключение на верижни машини".
Такова нещо се среща изключително рядко в подбалканския край, разказват от фирмата, която обслужва междуградската линия Сопот-Карлово.
Нешко Пранджев, фирма за превоз: "Просто автобусите бяха блокирани на място. Ако се движеха, ставаше по-лошо. Дори най-лошото - учениците, ако бяхме ги превозили, да останат по пътищата".
По тази причина и учебните занятия рано сутринта се отменят и в Сопот, и в Карлово. Новината затова обаче настига някои деца пред самите училища.
Родителите недоволстваха, тъй като според тях, това е можело да се предотврати.
Милена Сакутова: "Суграшица валя вчера следобед. Не знам как е в общината, но трябваше да се предвиди това, да хвърлят пясък, да вземат мерки да не ходят децата до училище и после да се връщат".
Сега карловският кмет се зарича, че до месец ще изгради система за оповестяване при подобни кризи. И с колегата му от съседната община Сопот се надяват тази нощ да не вали дъжд или сняг, за да могат децата да влязат в класните стаи.
На други места пък децата бяха по класните стаи, но на студено. Заради авария на централния топлопровод във Велико Търново, петокласници в училище "Бачо Киро" бяха обучавани при температура от 10 градуса.
Учениците започнаха часа си по Свободно избираема подготовка с шапки и ръкавици, минути преди да бъде издадено предписание на местната РИОКОЗ за прекратяване на учебните занимания на втора смяна.
Венета Михайлова, учител по БЕЛ: "Сиповете са си свободно избираема подготовка и децата си идват както те са си решили да идват на сипове и докато не позволят в училище да не се учи - децата са тук. Те са си заявили желание да бъдат тук".
Според училищното ръководство, нарушение няма, тъй като са очаквали до втора смяна температурата в стаите да се вдигне до 18 градуса, а след това да започне и нормалният учебен процес. Същото смятат и от Регионалния инспекторат по образованието.
Владимир Николов, директор на ОУ "Бачо Киро", Велико Търново: "Часовете за свободно избираема подготовка са малко преди другите часове и може би някой от колегите не са разбрали за отмяната им за някой класове и са влезли в час".
Зоя Комитова, началник на РИО, Велико Търново: "Няма нищо опасно, че 40 минути децата могат да стоят при...не при 18, а да речем при 10-ина или 15 градуса".
Аварията на топлопровода преустанови заниманията в две училища в града. Заради поледица първият учебен ден след ваканцията пропуснаха още 4 училища в община Златарица и 2 в община Свищов.