
46-годишната Петранка Василева работи в цех в Нови пазар. След работа решила да се прибере в село Мировци (на 15 км от града), където я чакали дъщеря й и болният й баща. Тръгнала пеша. Колеги я разубеждавали, но тя не ги послушала.
Петранка затънала в преспите и се обадила за помощ в пожарната по GSM-а си. От 19:30 ч. минути вчера вечерта спира да вдига телефона си. Издирват я 40 полицаи и жандармеристи с две кучета. Единствената им следа е сигналът от мобилния й телефон.
През целия ден обстановката в северната част на шуменска област беше сложна. Бедствено положение беше обявено и в община Нови пазар.
Гражданите, които са останали блокирани
заради непочистени пътища или пък са паднали на заледен тротоар, могат да съдят държавните институции. По закон те имат право на обезщетение за преживени от тях щети и страдания от тези, които са виновни за ситуацията.
"Всеки, който почувства яд, някакъв дискомфорт - това са неимуществените вреди. Всеки, който е изпаднал в такова състояние може да има претенции към причинителите на това състояние и да търси съответното обезщетение", обясняват юристи.
Обезщетение може да се търси затова, че не сме могли да стигнем до работа, че сме прекарали два дни в бедстващ автобус или пък, че сме дали пари за лечение.
Има ли виновни за бедствието?
Според ресорния министър Емел Етем, когато хората тръгват на път, трябва да преценят каква е обстановката. По думите й още миналия месец от министерството са изпратили указания до институциите и до кметовете да се подготвят за зимните месеци, но те не са обърнали внимание.
Според министъра на държавната политика при бедствия и аварии, основните причини много хора да останат след празниците, затрупани с дни по хижи и пътища са подценяването на ситуацията и от гражданите, и от институциите.
"Нашите задължения не са да чистим пътища, да осигурим проходимост, нашето задължение е да осигурим на хората живот и евентуално подслон. Доста хора подцениха тежката зимна обстановка и тръгнаха неподготвени. Службите, които осигуряват проходимостта на пътищата, също изглежда са подценили обстановката или не са успели да се организират следпразнично, за да осигурят проходимост на всички пътища", коментира Етем.
Тя посъветва пътуващите да се запасят с храна, вода, одеала, достатъчно гориво и да носят заредени мобилните си телефони. Най-добре е изобщо да не се предприема пътуване с деца, бременни жени или възрастни болни хора, посочи вицепремиерът.