Изследванията са задължителни за всички новородени, като консумативите се осигуряват от здравното министерство. Реактивите са необходими и за контролни тестове на децата с тази рядка болест.

Всеки ден в Националната генетична лаборатория се изследват между 400 и 500 кръвни проби на новородени бебета от цялата страна за наследствени болести. Сред тях е и фенилкетонурията - заболяване, при което заради липсата на важен ензим, продукти като хляб, мляко и месо са опасни за децата. Затова тези пациенти през целия си живот са на специален хранителен режим и приемат лечебни храни.

"Ако не бъде хванато детето в първите две седмици, то започва да изостава умствено. Ние имаме такива деца, при които е забавено изследването и това е увредило умственото им развитие", обяснява проф. Иво Кременски.

През миналата година са изследвани над 71 хил. бебета. Централизираната доставка от министерството тази година ще се забави заради проблем при провеждането на търга. Въпреки докладите, че реактивите свършват, нова процедура по договаряне започва едва сега.

"В края на следващия месец се надявам, че всички договори ще бъдат подписани и ще започне доставка по тях. През това време, за да няма спиране на изследванията, консумативите ще бъдат закупени от самото здравно заведение", каза д-р Нина Ръсина.

Пак заради административни проблеми преди няколко години генетичната лаборатория спира работа за кратко.