Марина Цекова и операторът Иво Иванов провериха сигнал на наш зрител.

Никой няма право да дава или приема в залог български документ за самоличност на друго лице. Това пише в закона за документите за самоличност, в който за подобно нарушение е предвидена глоба от 50 до 300 лева.

Уж всички знаят, че не трябва да си оставят личните карти, но обикновено нямат друг изход, ако искат да си вземат под наем ски оборудване, например:

Скиор: "Да, да, взеха ми лична карта. Знам, че не трябва да я давам, наистина личните ми данни са там, не съм се замислил, не съм се притеснил дори. Просто искам да карам ски днес, нямам други ски, така че трябва да им дам лична карта".

Ако поискат личната ви карта като залог, по-добре не я оставяйте, защото, освен, че е незаконно, някой може да злоупотреби с личните ви данни.

Служителите в ски гардероба обаче казват, че няма изход. Трябвало да има някаква защита гаранция, тъй като кражбите са много и това можело да бъде само личната карта или шофьорската книжка.

Иво Рангелов: "Картата седи при нас. Подписали сме документ за защита на информацията, която имаме, не злоупотребяваме с тези неща. Но това е наистина сериозен въпрос, защото имаме и доста кражби с двойни и тройни фалшиви карти".

- Случвало ли се е да имате проверка и да Ви глобят, защото не спазвате закона?

Иво Рангелов: "Имахме проверка, не помня от коя инстанция. Излиза, че е практика в зимните курорти. Няма друг вариант, за да вземеш екип без залог лична карта, шофьорска книжка или друг документ".

Ако трябва да ви вземат пари, то сумата би била между 300 и 800 лв.- пари, които не всеки носи в планината. В чужбина залогът е кредитната карта, но българинът май е по-склонен да остави личния си документ, отколкото карта, пълна с пари.

Не само за ски-оборудване могат да ви задържат личния документ. Това се случва и при наемане на автомобил, а и при влизане в много ведомства.

Ситуацията е позната - има закон, но много често няма друг изход, освен да се наруши и това да остане ненаказано.