
Директорът на ОДП-Благоевград твърди, че е въпрос на съвсем кратко време, в двора на благоевградската полиция да бъдат вкарани всички 30 коли, обект на проверката на РЗБОП. Каква е схемата, по която автомобилите пристигат в България и кой печели от нея ще разберете от репортажа.
Засега от полицията отказват да кажат кои известни личности от бизнеса, спорта, както и шоузвезди притежават крадени автомобили.
Схемата за внос на крадени автомобили с фалшиви документи и занижена кубатура е позната на местното звено за борба с организираната престъпност от повече от три години.
Засега са открити 30 автомобила, внесени през Кулата и обмитени на митница Калотина. В канала участват и митничари. Вече има няколко уволнени, но докато продължава дознанието от полицията отказват подробности.
Засега полицаи твърдят, че организаторът на канала, от когото на практика е закупено и Ауди-то на името на Цеци Красимирова, е известен в спортните среди в столицата.
Колата е открадната от Австрия. Внесена е с фалшив регистрационен талон и договор за покупко-продажба. Запознати твърдят, че това е доходоносен бизнес.
Тодор е от района на Кюстендил и отказва да застане с лице пред камерата. Казва, че освен всички по веригата, печели и самият купувач:
"Може да спести много от цената на автомобила, но без връзка от страна на митници, регистрации, участието на някой автосервиз, това не може да стане. Това си е канал".
Освен че се печели от занижаване на кубатурата, за кратко време чрез добре работещия автоканал, номерата на катастрофирала кола, например, се набиват на нов, но краден автомобил.
- Казвате, че много може да се спести, колко много?
"Купувате регистрацията за 1000 лева, колата така и така е смачкана, от нея нищо не става, същите номера се набиват на новия автомобил. Същият е откраднат отвън, купува се на безценица и се вкарва в България".
Така, на практика, може за 10 хиляди лева да се купи кола, която струва 100 хиляди лева.