Тази година кампанията се провежда през особено критичен период за борбата срещу опасните изменения в климата.

С четвъртия пореден доклад на Междуправителствения панел по измененията в климата към ООН е постигнат глобален научен и политически консенсус за следното:

- Вероятността трайните изменения в климата да се дължат на човешката дейност е над 90%;
- Качване на средната температура на земната повърхност с повече от 2ºС вероятно ще доведе до катастрофални последствия за голяма част от населението в света;
- Голяма е вероятността да разполагаме само с едно десетилетие за вземане на ефективни мерки за предотвратяване на необратими и опасни изменения в климата, чиито икономическа цена според доклада "Стърн" от 2006 г. многократно ще надхвърли инвестициите, необходими за смекчаване на въздействията от натрупването на парникови газове.

На 8 декември 2007 г., по време на преговорите в Бали, участващите в Международния ден на действие срещу измененията в климата ще се обединят в настояване за договаряне в рамките на новото споразумение на мерки със задължителен характер за намаляване изпускане на парникови газове. Това е от ключово значение за бъдещето на нормалния човешки живот и за стабилността на екосистемата, която ни поддържа живи.

Действието за България ще се фокусира върху повишаване на общественото съзнание за многобройните лесно постижими, ефективни и икономични мерки, които самите граждани, както и политиците, които ги представляват, могат да предприемат за предотвратяване на климатичните изменения. Ще се предостави информация за:

• възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност;
• рисковете за климата, свързани с употребата на агрогоривата;
• устойчива градска мобилност и устойчивото градоустрояване;
• неинтензивното и органичното земеделие;
• предотвратяване на наводненията и намаляване на парниковите газове чрез опазването на влажните земи;
• основните принципи на устойчива икономика.