
За част от купувачите увеличението е изкуствено и се дължи на влизането на България в ЕС. Търговците пък обясняват поскъпването с увеличението на цената на суровините.
"При увеличение на пшеницата, което се получи много по-голямо увеличение от 20 ст. предишната година - 40 ст. тази година, от 40 ст. брашно отиде на 83, 85 до 88 ст.", коментира Димитър Бакалов, хлебопроизводител.
В момента килограм брашно на едро у нас се изкупува за 80-90 ст., за разлика от Гърция, където цената на брашното в български пари е 60 ст. Затова, ако цената у нас надвиши лев, производителите ще започнат да внасят от южната ни съседка, категоричен е Бакалов. Той не очаква спад на продажбите.
Според търговците в Благоевград, в началото на пролетта се очаква ново поскъпване - с още 10%.
Във Варна и в Плевен цените на основните хранителни продукти също се повишават. Поскъпването в морската столица е по-голямо. Там предпразнично скочи и цената на шарана, установи проверка на bTV.
В навечерието на Никулден цената на най-търсената за празничната трапеза риба варира от 5 до 6 лева за килограм. Миналата година по това време шаранът се търгуваше за 4 лева. Според хората, поскъпването на най-масовата риба е спекулативно.
Заради рекордната инфлация през последния месец, хранителните продукти поскъпват бавно и полека. Най-осезаемо са поскъпнали брашното, млечните продукти и макаронените изделия.
Сега килограм брашно се търгува за 1,10 лева, а цената на литър олио "Калиакра" в хранителните магазини достига до 3,85 лева.
Добрата новина дойде от Колхозния пазар - цените на портокалите и мандарините слизат надолу, но пък лимоните поскъпват.
В Плевен цената на олиото в големите търговски вериги варира от 3,20 до 3,40 за литър.
В Плевен скачат цените на основни хранителни продукти. Според търговците, най-голямо е повишението при брашното и варивата. С дни расте и цената на свинското месо. Вчера например килограм свински бут е бил 6,40, днес вече е с нова цена - 6,90 лв. По празниците цените ще се повишат още, прогнозират търговци.