Пътят им започва по въздуха - първо до Париж, после до Сантяго де Чиле, столицата на Чили, и накрая до Пунта Аренас - най-южният град на Чили. След това ще продължат на юг, на борда на военния испански кораб "Лас Палмас". Очаква се, ако времето не им създаде непредвидени трудности, българските антарктици да стъпят на острова на 7 декември.

Тяхната основна задача е до края на декември да изградят научна лаборатория в базата ни, което ще даде възможност на българските учени да обработват резултатите си на място.

България вече има 20-годишно присъствие на ледения континент.

Какво ще бъде по-различното в сравнение с другите експедиции ?

Проф. Христо Пимпирев: "На първо място, тази експедиция се провежда по времето, когато в цял свят се чества Международната Полярна Година. Тя се чества веднъж на 50 години и за първи път България участва в честването на тази полярна година, като действително полярна нация."

В навечерието на Коледа за базата ще замине втора група български учени, които ще продължат участието си в международни проекти, свързани с изучаване на биоразнообразието в района, изследване на климатичните промени и човешкото влияние".

Проф. Христо Пимпирев: "Климатът се променя. Миналата година нямаше абсолютно никакъв сняг. Даже се мъчехме, нашите моторни шейни не можеха от плажа да стигнат до базата. В момента очакваме когато лодките стигнат до брега да ни посрещне една ледена стена от поне три метра".

Българските анктартици ще прекарат Коледа и Нова година на ледения континент и ще се върнат в края на февруари.