До тези преждевременни сигнали за тревога досега имаха достъп само някои рискови предприятия, като например железопътни компании и АЕЦ, както и институциите, съобщиха Франс прес и ИТАР-ТАСС.

Широката публика вече също може да бъде информирана за предстоящо земетресение или чрез медиите /телевизия, радио/ в реално време, или чрез услуга, която ползва данни, предоставени от Главното метеорологично управление на Япония.

Все пак сигналите за тревога ще бъдат изпращани до широката публика единствено в случай, че става дума за силно земетресение. Целта е да не се предизвиква безпокойство сред населението в страна, където малките трусове са често срещани.

Системата за предвиждане на земетресения започна да функционира в Япония преди няколко месеца след неколкогодишни изследвания. Тя функционира с помощта на сеизмометри, инсталирани под земята на разстояние 25 км един от друг по цялата територия на страната. Тези датчици регистрират лишените от разрушителна сила първи сеизмични вълни, които предхождат големите земетресения и се разпространяват с голяма скорост.

След като "засекат" подобна вълна, датчиците мигновено изпращат сигнал до метеорологичното управление. Оттам той се изпраща до телевизионните компании и радиостанциите. Мобилни оператори възнамеряват да пуснат в продажба мобифони, които също ще приемат този сигнал.

Системата позволява в някои случаи да се предскаже земетресение десетки секунди преди то да бъде почувствано на земната повърхност. Макар отрязъкът от време между предупредителния сигнал и самото земетресение да е малък, хората имат възможност да изключат газовите уреди и да се отдалечат от нестабилни предмети.