Буш е придружаван от държавния секретар Кондолиза Райс, а във военна база в пустинната провинция Анбар го очакваха и министърът на отбраната Робърт Гейтс и висши военни. Президентът ще участва във военен съвет за бъдещето на военното присъствие в страната.

Администрацията на Буш е под силен натиск да вземе решение за окончателно изтегляне. От своя страна, Белия дом все по-остро критикува иракското правителство, че не оправдава очакванията да поеме контрола над страната. Следващата седмица се очаква изключително важен доклад, от който ще зависи бъдещето на американското присъствие в Ирак.

Рано тази сутрин приключи изтеглянето на последните 500 британци от Басра, а над административния център на втория по големина град в страната се издигна иракското знаме. От днес целият британски контингент от 5500 бойци е базиран на летището край Басра, което на двайсетина километра от града.

Политиката на Лондон в Ирак стана обект на силни критики през последните дни от страна на бивши генерали. Бившият началник на планирането генерал Тим Крос пише в автобиографичната си книга, цитиран от вестниците на Острова, че американският план за следвоенното възстановяване на Ирак е бил напълно погрешен и навремето мнозина от висшите военни са усещали това. Генералът нарича американската политика в тази страна "интелектуален банкрут".