
Като конкретна стъпка за изграждането на Обединена Европа Саркози предлага сформирането на Съвет на мъдреците от 10-12 души, които да начертаят визията за развитието на Съюза до 2020-2030 година.
Колкото до отношенията с Америка, още преди президентските избори се знаеше, че прагматично мислещият Саркози ще затопли отношенията с Вашингтон.
Никола Саркози: „Аз съм сред тези, които смятат за важно приятелството със Съединените щати днес, така, както е било през последните две столетия. Обединени не означава подчинени, така че аз се чувствам напълно свободен заедно да изразяваме нашите съгласия и несъгласия, без угодничество или табута, тъй като ние сме приятел и съюзник на Съединените щати”.
Никола Саркози повтори и позната си позиция, че е против пълноправното членство на Турция в Европейския съюз.
Никола Саркози: „Франция няма да се противопостави на отварянето на нови глави в преговорите с Турция. Но имаме условие - тези глави да бъдат съвместими с двете възможни визии за бъдещето на Европа. Или членство, или асоциирано членство без прием в Съюза. Не искам да бъда лицемерен - всички знаят, че съм склонен само за асоциирано членство".
Френският президент коментира външната политика на Русия, че играе своите козове - най-вече петролът и природния газ, и призова Москва да изостави този метод, ако иска да бъде Велика сила. Саркози се обяви още за ясен график за изтегляне на чуждите войски от Ирак.