"Наша отговорност е да се опитаме поне малко да отделим това, което се афишира като антропогенна причина за затопляне от природната такава".
Това каза в предаването "Тази сутрин" по bTV инж. Цветан Паров, спелеолог и докторант в Института за космически изследвания и технологии на БАН.
"В централната част на Антарктида в последните 10 години има 400 млрд. тона нов лед. Благодарение на спътниците получаваме тези данни. На места има глобално затопляне, на места – глобално охлаждане. Но акцентът на политиците е затоплянето. Това е една адаптация, едни видове ще изчезнат, но ще се появят нови", каза още Паров.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Експертът обясни още, че има температурни сензори, които работят в най-дълбоката пропаст на България. Глобално затопляне има и на Марс.
"Не е сериозно да се каже, че трябва да махнем колите и индустрията, по-скоро трябва да бъдем адаптивни. Трябва да има по-внимателно планиране – ако ще се строи завод, дали ще има вода след 20 години на това място, например", каза още Паров.
"В рамките на един човешки живот много малко можем да направим, но можем да обучим децата си да бъдат отговорни към себе си и околната среда, така че с натрупване да има положително въздействие върху природата", посочи още Цветан Паров.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK
Целия разговор гледайте във видеото.