Защо е важно България да ратифицира Океанското споразумение?

Ако не започнем да се грижим за чистотата на океаните, ще загинем като човешки род, каза проф. Христо Пимпирев

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  17:59 ч. 05.05.2025 г.

„Ако не започнем да се грижим за чистотата на океаните, ще загинем като човешки род. Замърсяването на океана с пластмаси е пагубно. Имаме проекти с Шотландия и с нашия кораб в Антарктида за изследване на океанските води с пластмаси, което е плашещо. Там живеят толкова организми, риби, ракообразни. Поемат ли тази пластмаса, те ще се изродят, ще загинат, а с тях ще загинем и ние.“

Това каза проф. Христо Пимпирев предаването „Лице в лице“.

България е една от първите държави, която през септември 2023 г. подписва Океанското споразумение, което се грижи за опазването на световните океани.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Океанското споразумение обхваща повече от половината от океаните, които не попадат под юрисдикцията на отделните държави. Споразумението се стреми да запази именно тази огромна част от океанските басейни и животинския и растителния свят в тях. Ние познаваме само 5% от организмовия свят на океаните, представете си какво крият те в дълбините си“, обясни проф. Пимпирев.

По думите на еколога Меглена Антонова достигането до процес по ратификация на това споразумение е исторически момент.

„От доста дълги години не сме имали подобно международно споразумение, в което толкова много държави да стигнат до разбиране за това как бихме могли да се грижим за световния океан. Остава да се внесат документите, за да може, когато станат 60 държави в целия свят, в момента са 25, то да влезе в сила“, обясни тя.

Снимка: bTV

По думите на проф. Пимпирев с ратифицирането на Океанското споразумение България ще покаже, че е морска държава и се грижи за околната среда в световен мащаб. 

Антарктида е кухнята на времето и на климата в цялата планета, каза той.

„ Ние се храним от океана, защото той поглъща топлината на слънцето и прави климата по-умерен. Ние зависим изключително много от климата. Повече от 25 години почти всяка година съм на Антарктида. Климатът се променя пред очите ни. Ледниците се топят, специално на остров Ливингстън, където имаше ледник – вече го няма. Това води до повишаване на глобалното морско ниво, което е пагубно за човечеството. Милионни градове живеят по крайбрежията на океаните, те може да бъдат залети“, алармира той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK