Българинът е без сериозни наранявания, стана ясно при медицински преглед в Санкт Петербург.
Фотороботът на заподозрения е изработен след показанията на местни жители, които са съобщили, че са видели подозрителен мъж в близост до мястото на взрива малко преди инцидента. Днес се очаква да бъдат обявени резултатите от експертизата с цел определянето на типа експлозив, който е бил използван. Вече има и втора версия за атентата. Смята се, че целта на терористите може да е била конкретен вагон, а не целият влак. На мястото на инцидента продължават да работят следствено-оперативни групи.

Друга версия е експлозията да е дело и на "иманяри". В Русия има търсачи на останки от Втората световна война, които обикалят местата на сраженията, за да се сдобият с оръжие и различни военни предмети от онази епоха. Мнозина от тях търсят и неизбухнали снаряди, от които вадят експлозивите и ги продават. Предполага се, че някой подобен иманяр може да е причинил взрива по непредпазливост.

Коментари от руски медии


"Войната на релсите" отново дойде в Русия - така коментира "Известия" взривяването на влака "Невски експрес" Москва-Санкт Петербург, използвайки термина от Втората световна война. Бомбата е била заложена точно пред един мост и по замисъла на извършителите вагоните е трябвало да се сгромолясат в реката.
Влакът обаче успя да мине и по чудо жертви няма, отбелязва "Известия". Органите на реда трябва да открият кои са хората, готови да разпалят партизанска война в горите край Новгород, пише вестникът, цитиран от БТА.


Експресът остави след себе си дълъг шлейф от тревоги, слухове и догадки, пише "Российская газета", който предлага три версии за катастрофата. Първата предполага чисто терористична акция. В размирния Северен Кавказ все още действат, според израза на вестника, "школи за диверсанти". В края на лятото "новобранците" полагат "изпити" по цялата територия на Русия, твърди изданието. Втората версия е наречена "политическо-криминална".

Дългогодишният губернатор на Новгородска област се оттегли, което означава край на охолството за мнозина чиновници и близки до тях бизнесмени. В криминалните среди подобни експлозии без жертви се смятат за предупреждение, посочва "Российская газета". Според третата версия на вестника експлозията може да е дело и на "иманяри", които обикалят местата на сраженията от Втората световна война, за да се сдобият с оръжие и различни военни "сувенири" от онази епоха. Мнозина от тях търсят и неизбухнали снаряди, от които вадят експлозивите и ги продават. Напоследък обаче "копачите" бяха доста силно притиснати от органите на реда, изтъква "Российская газета".


Влакът може би е взривен от чеченски бунтовници, смята"Комсомолская правда", като припомня, че експлозията е станала на главната железопътна линия в Русия. Използваното взривно устройство по данни на вестника твърде много напомня бомбата, с която през 2005 г. бе взривен влакът между Москва и чеченската столица Грозни.


Напълно възможно е обаче според "Комсомолская правда" да става дума за аматьори, търсещи развлечения, или за специфична повреда на релсовия път, съпроводена с шумно пропукване на метала. В подобен случай е възможно да остане и кратер като от експлозия, твърди изданието. Абсолютно неясно остава откъде идва ударът, пише "Московский комсомолец".


"Дали са виновни националистите? Но взривяването на влака Москва-Грозни издаваше някаква логика, дори и да е абсолютно варварска, а с какво са се провинили пред радикалите пътниците на "Невски експрес"? Кавказката следа? Но в Чечения отдавна цари мир, ако се вярва на рапортите от телевизионния екран. Бурно начало на предизборната надпревара? Значи трябва да очакваме продължение?", пита "Московский комсомолец".
Въпреки затишието от почти две години насам заплахата от професионален и мащабен терор остава реална за Русия, заключава "Время новостей".