„Намираме се в най-тежката бюджетна криза през последните 15 години, с бюджетен дефицит, който след първите пет месеца, вместо да намалее, се увеличи с четири милиарда леи. Това е безпрецедентна ситуация, която за съжаление изисква по-строги спешни мерки, отколкото очаквахме преди три или четири месеца“.
Това коментира икономистът Адриан Негреску пред румънската Agerpres относно проблема с бюджетния дефицит на страната.
Премиерът Илие Боложан обяви списък от мерки, с които драстично да се съкратят публичните харчове и да се увеличат приходите в хазната.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Част от тях предвиждат замразяване на заплати и пенсии, увеличаване на ДДС, както и по-високи акцизи за горива, алкохол и цигари.
„Как стигнахме дотук? Чрез значително увеличение на публичните разходи, особено в държавните компании, които през последните месеци изкуствено увеличиха разходната част на бюджетите си, харчейки колкото могат повече, докато чакаха момента, в който новото правителство ще каже край на тези разходи. За съжаление сме притиснати от стената, защото тези реформи, тези мерки за строги икономии, които правителството предлага, не са непременно предназначени да решат проблема с бюджетния дефицит в краткосрочен план, а да възстановят доверието на рейтинговите агенции в Румъния“, допълни той.
Според него експерти от рейтинговата агенция Fitch, които наскоро са посетили Букурещ, „са се хванали за главите, когато са видели бюджетната ситуация в Румъния“, след което са поискали „твърди мерки, насочени към връщане в правилната посока на публичните разходи“.
„Това са мерки, насочени към поддържане на рейтинга на Румъния и аз смятам, че това е основният фокус на настоящото правителство в момента, защото понижаването му би означавало, за съжаление, катастрофални последици за Румъния”, обясни икономистът, допълвайки, че по-ниският кредитен рейтинг ще влоши курса към еврото, който може да надхвърли 6 леи за евро, ще доведе до инфлация от над 20% и финансова неспособност на държавата да изплаща заемите си.
Неговото мнение е, че Румъния трябва да преодолее в следващия период „три изключително важни финансови препятствия“.
„Първо плащане от 12 милиарда леи този месец, друго плащане от 10 милиарда през октомври и още едно плащане от 16 милиарда леи през ноември (общо 7,5 млрд. евро – бел. ред.) , за публичния дълг. Това са пари, с които държавата в момента не разполага. Това са отчаяни мерки, но мерки, които трябва да се разглеждат като вид интензивна терапия, през която трябва да преминем, ако не искаме, за съжаление, да се погребем - да се окажем с икономика в рецесия, която ще продължи няколко години“, подчерта Негреску.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK