Тихомълком не е направено и сега отново идват при нас - ние да вземаме решение и пак да го вкараме в парламента и да водим тези преговори, обясни Борисов. Седим върху много пари, но ще пазим дефицита. Имаме кредити, които още днес можем да усвоим, и то при ниски лихви, но сме решили да пазим 3-процентния дефицит. Това обясни премиерът Борисов на среща на правителството с бизнеса. Той напомни, че страната ни има на разположение 1 млрд. евро от Световната банка, 750 млн. евро от ЕИБ, кредити от ЕБВР. "Можем днеска да ги изсипем, така се печелят лесно избори, но се задължават следващите поколения или правителства да излизат както моя колега Папандреу в Гърция от изключително тежка ситуация", каза Борисов. Пред същото издание - Джеймс Уорлик, посланик на САЩ у нас, бе категоричен в оценката си, че българите плащат високи цени за газ. Негово Превъзходителство сподели, че САЩ искат да виждат сътрудничество между България и Русия, която е надежден доставчик и много важен партньор в областта на енергетиката. "Моето послание към българите и тяхното правителство е повече от ясно - в енергийния сектор има нужда от все повече диверсификация и прозрачност.
Но, един ден чета, че цената на газа расте, а на следващия - че пада. Едно е сигурно - българите плащат високи цени за газа на международните пазари. Затова е важно да се постигне намаляване на тези цени за българските граждани." "Труд" уточнява, че посланикът е настоял за повече детайли по споразумението с руската страна за "Южен поток".
Темата на "Пари" стряска със заглавието си на първа страница: Краят на здравното осигуряване в България. Правителството направи обратен завой и се върна към бюджетното финансиране на сектора. Управляващите са изгубени в собствената си идея. Никъде по света няма прехвърляне на пари от здравните каси към държавата. 340 млн. лв. се вземат от касата и се преориентират към МЗ. Така се одържавяват личните вноски на гражданите.
"24 часа" се включва в тематиката с информацията: Касата ще плаща лекарства за рак, редки заболявания и медикаменти за трансплантирани пациенти от 1 януари. На търговете обаче винаги печели най-евтиният препарат, а занапред лекуващият ще решава какво да изпише. Възникналите въпроси "остават" за потърпевшите.
46 болници стават бази за донори, информира "Монитор". Базите ще се намират в големите болници. Всяка от тях ще може да бъде и експлантационен център, ако екипът пожелае да се занимава и с изваждането на органите и подготвянето им за транспорт до болницата. Присаждания ще се извършват във всяка клиника с лиценз и специалисти. Сега органи се присаждат в осем трансплантационни центъра. Те са в болниците Александровска, "Пирогов", "Света Екатерина", "Лозенец", Военномедицинска академия и Университетската болница в Плевен. Такива центрове са още Клиниката по детска онкохематология и клиниката по онкохематология в София, които обаче трансплантират само стволови клетки. Близо 900 човека чакат орган и берат душа. Но българинът като цяло преодолява стереотипите и е склонен негов близък, изпаднал в мозъчна смърт, да бъде донор.
На първа страница "Труд" цитира бившия главен прокурор: "Очаквам всичко, даже да ме арестуват. При балканските нрави, които ни заобикалят, и при явната изнервеност на вътрешния министър това няма да ме учуди." Думите са по повод интервюто на министър Цветан Цветанов, в което той обяви скандалната версия, че може Филчев да е поръчал убийствата на адвокатката Надежда Георгиева и на прокурора Николай Колев. Може също така, допусна министърът, Алексей Петров да е поел поръчката и да е възложил на свои хора да я изпълнят. "Ако имат достатъчно доказателства, да ми сложат белезниците и да ме пратят в съда", каза още Филчев. Той добави, че ще даде днес немския журналист Юрген Рот на съд за клевета.
"И Волен внезапно одобри Живков", пише "24 часа". За част от управлението на Тодор Живков изказа одобрение лидерът на "Атака" и бивш главен редактор на вестник "Демокрация" Волен Сидеров. "Той имаше качества на държавник и правеше доста неща за България", отсече Сидеров. По думите му социалистическото управление гарантирало на хората качествено образование, здравеопазване и устойчив икономически ръст. Шефът на "Атака" призна обаче, че онази власт е ограничавала свободата на гражданите. "Но ние я извоювахме", заключи той. С тези думи Сидеров подкрепи изявленията на Бойко Борисов във възхвала на Живковото управление. С тях премиерът си навлече гнева първо на ДСБ, а после и на СДС.
"Труд" отразява как с лесно разпознаваема алюзия, лидерът на БСП Станишев, оформя констатацията, че: "Черният колан мачка интелекта". "Политиката на мускулите иска да унищожи интелекта, който винаги е независим от властимащите". Тези думи отправя към ГЕРБ от парламентарната трибуна Сергей Станишев, по повод плановете на властта да разформирова БАН. "Посягате към нещо жизнено важно за оцеляването на българската нация, към интелекта й. Ликвидирането на БАН ще има дългосрочни, трайни негативни ефекти", каза Станишев. Той нарече абсолютна спекулация твърдението, че университетите могат да поемат функциите на институтите на БАН. Тъй като това не е заложено в проектобюджета за 2011 г. Според него целта била да се продадат имотите на академията на хора, близки до властта. Изданието отразява протестът на студентите пред НС, заради намалените пари за образование в бюджет 2011 г. Председателят на парламента Цецка Цачева е убедена, че не може да се влагат пари в нереформирана система. Тя обеща по-бързи законодателни промени. "Аз съм за малко университети и за повече средства", каза Огнян Стоичков ("Атака"), председател на Комисията по образование. Интервюто на вестника продължава темата със стряскащата прогноза на проф. Камен Веселинов, ректор на Техническия университет в София: "Ще станем бананова република без банани". Професорът вижда бъдещето на висшето образование у нас, свързано с промени в две посоки.
Първата - диференцирането на университетите според целите, които се преследват с тяхната дейност. Втората - е свързана с необходимостта от концентрация. Без нея няма да се измъкнем от проблемите. По отношение на БАН считам, че тя се нуждае от сериозна реорганизация. Изглежда очевидно, че България не може да си позволи нито наличния брой институции във висшето образование, нито наличния брой институции и институти в изследванията, заключава проф. Веселинов. "Дума" нюансира: Цачева скастри студентите, че я освиркват. Те я посрещнаха с вувузели и дюдюкане. Цветанов бе забранил фоторепортерите да снимат протеста отвисоко. Пред сградата на Министерския съвет студентите скандираха "Убийци на наука!" На един от плакатите пишеше: "Мълчанието е злато, когато си овца".
На две страници "24 часа" проследява драматичния процес на премахването на незаконните постройки в Несебър. Гражданите събират подписи градът да излезе от ЮНЕСКО, те са убедени, че членството им носи само ограничения и никакви привилегии. Позицията на властта пък е ясна и недвусмислено подкрепена от министър-председателя: "Няма да узаконяваме беззаконието", е категоричен Борисов. Градация на отрицанието по проблема оформят и думите на министър Плевнелиев: "Няма да има компромис за нито, една сграда в Несебър". "Дневник" обобщава: Несебър - всички срещу всички. На прицел е и незаконно голф игрище.
"Труд" публикува диаграми с изненадващо оптимистична картина на състоянието на институциите и обществените настроения от последното национално представително изследване на НЦИОМ. То е проведено между 3 и 10 ноември сред 1000 души в страната. Само преди дни данните на "Галъп" показаха общ спад в доверието към управлението. Според НЦИОМ обаче правителството се радва на повишено одобрение, почти всички министри увеличават популярността си, някои от тях с над 10 на сто. Голямото изключение е вицепремиерът Цветан Цветанов. Земеделският министър е с най-голям прогрес в кабинета (14% нагоре). Третият в министерската подредба, Росен Плевнелиев, също е с внушителен скок от 12%. През ноември в разцвет е и другият технократ на правителството, по принцип по-малко забелязван досега - Трайчо Трайков (+9%). Изглежда, че масовата публика е преоткрила и социалния министър Тотю Младенов. През ноември той е по-харесван с цели 10%. Обяснението на социолозите от НЦИОМ за внезапна всенародна любов към Младенов е твърде общо - постигнатото споразумение за пенсионната реформа. И то при положение, че идеите за промени не получават обществена подкрепа. "Атака" също се позовава на НЦИОМ и на първата си страница оповестява: Волен Сидеров е най-одобряваният лидер в НС. Изводът е - "Галъп" прави нагли манипулации срещу "Атака" и водача й. За АБВ изданието на националистите заявява: Проектът на Гоце -запъртък, комунистите си искат БСП-то.
Икономика
Пред "Труд" банкерът Левон Хампарцумян споделя, че още 6 месеца ще са трудни и кризисни за българите, независимо, че икономиката бележи положителен ръст. Според него са възможни корпоративни фалити и влошаване на портфейлите на банките. Това не е задължително лошо, стига бизнесът да е разумен. Сега е моментът предприемачите да се преориентират и да намерят свое място в новата реалност. България разполага с ограничен ресурс и е важно как той ще се разпределя.
"Земя" коментира лошите кредити, скочили до 16% в края на септември. Най-големите длъжници са домакинствата и търговските организации, които имат да връщат 1,491 млрд. лв.
HSBC e новият финансов консултант на АЕЦ "Белене", пише "Класа". Пет компании искат да правят предпроектното проучване за "Южен поток" у нас. Очаква се консултантът да предложи ново финансово структуриране на проекта, както и да помага при процедурата за търсене и избор на нов стратегически инвеститор за централата.
Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните, е повече от императивен пред "Телеграф": Ще отнемаме "Стара планина" и за грам соя. Стандартът го има и ще го има. Нека месопреработвателите да гледат като купуват подправките си, на основа със соево брашно ли са, ако да, да търсят други.
Общество
За "24 часа" Весела Лечева, бивш соцдепутат, анализира състоянието на БСП сега, с твърдо споделена лична позиция: Не одобрявам Сергей като лидер, имам симпатии към АБВ, но съм в БСП. Вместо да гледа мащабно, Станишев показа тесногръдие и ограниченост по отношение на АБВ. Бих посъветвала премиера, че е много опасно да се сочат с пръст богатите, а законите трябва да бъдат за всички.
Полярна е констатацията на "Земя": Станишев най-харесван лидер на парламентарна група, според проучването на НЦИОМ. Към АБВ-то няма ревност, а реалистична оценка, е мнението на Михаил Миков, депутат от "Коалиция за България".
За "Дума" Леонид Слуцкий, председателят на Международния обществен "Руски фонд на мира", е убеден: Обречени сме на дружба с България . Движение "Русофили" е нашият представител в страната ви. Смятам, че който не гледа с надежда и разбиране към младежта, който не подготвя своя "нов Комсомол", няма бъдеще. Радостно е, че толкова години след разпада на СССР българските русофили не само не са смачкани, не само са на крака, а и набират сили. И работят за мира и за страната си.