
Плазмата се загрява до 100 млн. градуса и оттам идва и името на проекта - "Изкуствено слънце". Учените са убедени, че чрез термоядрен синтез новата централа ще произвежда енергията от 300 л петрол с 1 л морска вода.
“С оглед на днешното положение енергията на бъдещето е енергията на ядрения синтез. Тя се използва отдавна, но в разрушителен план при правенето на оръжия за масово унищожение. Досега никоя държава не използваше термоядрения синтез за мирни цели, но това ще се промени в идните 30 до 50 години”, смятат специалистите.
В изграждането на централата са инвестирани около 26 млн. долара. Разработките обаче са все още на експериментално ниво и досега учените са успели да създадат плазмата, но не и средата, в която ще се нагрява.
Китайските учени са произвели плазмата през септември миналата година. Някои специалисти са скептични дали новата енергия ще бъде толкова продуктивна и толкова безопасна. И въпреки десетилетията изследване на термоядрения синтез, експерименталният реактор в Китай не е успял да произведе повече енергия, отколкото поглъща.