Европа се задушава под термален купол: Температури над 45°C и над 50 пожара дневно в Гърция

Градовете като Атина са особено уязвими заради ефекта „градски топлинен остров“ – асфалтът, бетонът и недостатъчни зелени площи задържат топлината и повишават температурите

Светлана Склирис Светлана Склирис

Публикувано в  08:18 ч. 05.07.2025 г.

Рекордни горещини, пожари и здравни кризи: Средиземноморието е в центъра на климатичен вихър, който се разпростира из цяла Европа. Старият континент е с предупреждение за поредна тежка гореща вълна.

Температурите в много региони, особено в Южна и Централна Европа, се очаква да надвишат 40 градуса, а в някои случаи – дори 45. Вече е необичайно горещо и в градове като Берлин, Брюксел и Прага. Най-засегнати се очаква да са страни като Испания, Португалия, Италия и Гърция.

В Атина горещите вълни от последните години се усещат много силно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Температурите в столицата и региона в момента не стигат 40 градуса, но се очаква през следващите дни страната да прилича на камина, както казват известни експерти тук и предупреждават за феномена „термален купол“, идващ от Централна и Западна Европа.

Градовете като Атина са особено уязвими заради ефекта „градски топлинен остров“ – асфалтът, бетонът и недостатъчни зелени площи задържат топлината и повишават температурите. Това води до сериозен риск за здравето, особено за възрастните и хората с хронични заболявания.

Средиземно море също преживява рекордно високи температури на повърхността си в последните години, което още повече усилва жегата на сушата. Изменението на климата прави тези морски горещи вълни по-чести и силни, а средиземноморският регион се затопля по-бързо от средното за света, което го прави „гореща точка“ на изменението на климата.

Гърция в последните дни се бори с около 50 пожара, които възникват ежедневно. Последния голям пожар на остров Крит остави след себе си хиляди декари пепел и унищожи посеви и оранжерии. Голям пожар имаше и до столицата Атина, където пък изгоряха къщи и автомобили за отрицателно време.

Според световните климатични експерти, над две трети от най-тежките горещи вълни в Европа от 1950 г. насам са станали след 2000. г., а климатичните промени ще правят тези екстремни явления все по-чести и интензивни.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK