Нова наредба за водно спасяване действа от това лято. Какви са промените в медицинското обслужване и за какво най-често летовниците търсят лекарска помощ на плажа? 

Новата наредба задължи концесионерите значително да увеличат броя на медицинските кадри на плажовете. Така дори на малки ивици до 200 м трябва да има медицинска сестра или фелдшер, на по-големите плажове и допълнителни екипи. В Слънчев бряг, например, трябва да са два реанимационни екипа, медицински пункт, реанимобил. 

Д-р Калоян Теодосиев заяви пред bTV, че най-често здравните проблеми на плажа са свързани с дехидратация на организма, прегряване и неспазване на лекарски предписания на хронично болни. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Петя Ангелова, парамедик, добавя сред опасностите и слънчевите изгаряния на кожата, най-вече за малки деца. 

Попитана за кадрите, Ваня Каменова, отговорник по медицинска дейност, заяви, че реанимационното обслужване на плажовете е затруднено. "Странното е, че изискванията към броя, квалификацията и медицинското оборудване, е много по-голямо към нас, отколкото към колегите в държавната спешна помощ", казва тя. По думите ѝ се получава парадокс, че стабилизирани пациенти се предават на медици с по-ниска квалификация, за да бъдат извозени към лечебно заведение. 

Тя призова с особено внимание на плажа да подхождат епилептици, диабетици и хора със сърдечно-съдови заболявания. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK