Днес се навършват 85 години от атентата (1925 г.) в църквата "Свети Крал" (дн. "Света Неделя") в София. След Септемврийското въстание (1923 г.) Българската комунистическа партия (БКП) (т. с.) не снема курса на въоръжена борба.
Атентатът е извършен от Военната организация на БКП (т.с.), решена да провали политическата линия на правителството на Александър Цанков. На 14 април 1925 г. в прохода Арабаконак е извършен неуспешен опит за убийство на цар Борис III. Загиват Делчо Илчев и Петър Котев.
Няколко часа по-късно в София е застрелян о.з. ген. Костантин Георгиев - едни от основателите на Военния съюз и депутат. За нанасяне на удар срещу управляващите с цел физическото унищожаване на голяма част от тях по време на опелото на убития ген. Георгиев на 16 април в църквата "Свети Крал" (дн. "Света Неделя") в 15.30 ч. избухва мощен взрив.
Църковният купол рухва върху присъстващите. Загиват над 150 души, около 500 са ранените. Няма убити членове на правителството. Цар Борис III не присъства (той е на траурната церемония на убития при Арабаконак Делчо Илчев). Кабинетът обявява военно положение, отменено на 24 октомври 1925 г. За кратко време след атентата са арестувани около 13 000 души. На 27 май 1925 г. в София е извършена публична екзекуция на атентаторите Марко Фридман, Петър Задгорски и Георги Коев.

Снимка: БГНЕС