Спорът за "Белене" в ескалацията на разходите - искаме да не надхвърля 400 млн. евро, там има скрит разход от 2 млрд. евро. Решения от такъв мащаб не се вземат в пианобар. Не виждам причина да успокоявам Костов, да не би и Меркел, и Обама да са изпаднали под руско влияние?", зададе риторично въпрос премиерът. "Труд" мъдро обобщава: Газов мир, поне за зимата.
"Дума" представя предложението за приемането на изцяло нов закон за училищното образование и разработването на стратегия за развитието му на общинско ниво, тези искания са от декларацията на участниците в кръгла маса, организирана от БСП в Стара Загора. Управляващите стопират политиката в сферата на средното образование и изобщо нямат стратегия за развитието му, е заключението на социалистите.
"Монитор" представя проектите на експертите от МОМН, които слагат край на масовото наизустяване. То ще остане в историята след въвеждането на есето като нов стандарт за учене със закона за училищното образование. В момента от просветното министерство подготвят финалните щрихи на документа, който ще бъде представен през декември месец. "Една от промените е, че ще
започнем да наблягаме на есетата още от 5 клас", обясни просветният министър Сергей Игнатов. Така свободният формат ще влезе официално сред инструментите за оценяване на знанията при учениците. В момента интерпретативните съчинения върху определен автор и произведение масово се използват в контролните. Така наречената "тема" е и най-трудната задача в матурата по български език. Идеята е конкретният литературен проблем да отстъпи място на по-обща формулировка, която да позволи повече творчество и да елиминира възможността за наизустяване. "В момента есето съществува като опция за матурата, но масово нямаме подготовка за страната, за да преминем направо към тази форма", подчерта Игнатов.
Сините на тайни преговори с НДСВ за местните избори, съобщава "Атака". Потайната среща е била миналата седмица в Търново. Присъствали са и представители на осем т. нар. десни и центристки партии, които са се договорили да си подадат ръце за бъдеща коалиция.
Нов вид бизнес се появи в кризата и натрупването на все повече неразплатени дългове. Става въпрос за продажбата на задължения на физически лица. Досега сделките, познати като цесии, се сключвали основно за дълговете на компании. Увеличаването на неплатените сметки за телефон, ток, вода, парно и непогасените заеми обаче карали кредиторите да търсят купувачи на задължения. Първата голяма подобна сделка е сключена през миналия месец, пише "24 часа". Става въпрос за десетки хиляди дългове, натрупани от клиенти на GLOBUL. Те са били продадени на българската фирма "Ес Джи груп". Компанията се занимава със събиране на вземания. От "Виваком" обясниха, че също работят с фирми за събиране на вземания и не изключват възможността да прибегнат до продажбата на дългове. От "М-Тел" нямали такива намерения.
През миналата година ЧЕЗ обяви, че продава на търг задължения на свои абонати. Сумата е между 3 и 4 млн. лв. В енергийното поле е разположен коментарът на "Атака": 230 хил. души в София се подписаха и протестираха срещу високите цени на ЕРП-тата, топлофикациите и ВиК дружествата, които непрозрачно определят високи цени на своите услуги.
Растежът се върна, но кризата остана, констатира "Пари". Новината за края на рецесията остава засенчена от спадащото потребление - 7% - и намаляващите инвестиции. Неприятният извод е, че кризата в страната ни се проточва. Божурище ще става център за високи технологии, оповестява вестникът. Първият високотехнологичен парк у нас ще привлича компании, работещи в пет направления: информационни технологии, науки за живота, нанотехнологии, енергетика, роботика и механика.
Христо Илиев, председател на Сдружението на фамилния бизнес в България, пред "24 часа" заявява, че бизнесът ще върви, ако има адекватна грижа за образованието на децата. На икономическите си страници изданието съобщава за приетия план на Германо-българската индустриално-търговска камара, съставен от 101 точки. Този план предлага промени в законовата уредба, идеи за решения в икономиката, които да гарантират гъвкаво преодоляване на кризата, измерващо се с позитив от 6,6 млрд. евро. Кабинетът приема тези идеи.
"Дума" установява - кризата "удари" раждаемостта. 5075 по-малко са новородените, но ГЕРБ очаква 10-процентен ръст. Тази статистиката потвърждава прогнозата на вестника, че нарастването на раждаемостта може да продължи най-много до пролетта. Намалението й ще е за сметка на второто дете.
Пред "Класа" Божидар Данев, председател на БСК, заявява: Тежките регулации продължават да са сериозна спънка пред бизнеса. Срещу 50 млн. евро Естония изгради електронно правителство, у нас харчим 350 млн. лв. в стари технологии. Управляващите имат едно голямо задължение към бизнеса, защото все още не е въведено електронното правителство. Няма и обществен контрол върху действията на правителството. От 2003 година до сега няма публичен регистър, който да обобщава всички регистрационни, разрешителни, лицензионни режими. Общините си въвеждат множество незаконни режими и всъщност там е големият проблем. По никакъв начин не е изключена и столицата. Защо например са различни цените на правата на строеж в София? Според закона цената на съответните разрешителни е равна на административните разходи. Как така в пъти са различни тези разходи в отделните райони? Драмата е, че размерът на таксите се определя не според закона, а според нуждата на общинския бюджет.
"24 часа" публикува данни от последното проучване на "Галъп". Според тях еврокомисарят Кристалина Георгиева оглавява топдесетката на политиците с 56% доверие и прилив на 7% симпатизанти само за месец. Скандалът около имотите на вицепремиера Цветан Цветанов му е коствал лидерското място - 38% от българите вече вярвали, че и в ГЕРБ има корупция и се преследват лични интереси, срещу 29% на обратния полюс. Изгубил е и публичният образ на Борисов, доверието към когото спаднало от 52% на 47% сега. Президентът Първанов (41%) е 4-и, а доверието в институцията, която олицетворява, най-високо в държавата. Следва го Меглена Кунева с 34% симпатизанти. През погледа на "Дума" оценката е: Доверието в кабинета се срина с 10 пункта. Кристалина Георгиева е първа по рейтинг, БСП качва до 18 процента. Като цяло оптимизмът на българите намалява, показва проучването. 57% от хората смятат, че България върви към по-лошо. Едва 25 процента мислят, че страната се движи към по-добро.
За "своята класация" и приоритети - сега - говори пред "24 часа" Кирил Добрев, депутат от БСП,: "Сергей, влез в кръчмата, там ще чуеш добри съвети. Промяната в БСП много закъсня, но със сигурност няма да я подмине. Аз имам една партия и това е БСП. По презумпция за моето поколение тя е партия на миналото, а трябва да стане партия на бъдещето и с бъдеще. Подкрепям създаването на АБВ като територия за изява на личности с идеи и
визии за развитието на страната ни" - е настоящето кредо на г-н Добрев. Съзвучно е и интервюто пред "Труд" на депутата Румен Петков: БСП трябва да се бои от ГЕРБ, а не от АБВ. Страхът е заради силата на Първанов. Защото е показал кой е, откъде тръгва и всички знаят, че е готов да се бори за държавата и обществото. Проектът АБВ дава друга перспектива за България.
"Стандарт" анализира: Партия под прикритие. АБВ или ще разцепи БСП, или ще стане на трески. Има такава картина от Рене Магрит. Нарисувана е лула, но картината се казва "Това не е лула". В изкуството шизофренията е прекрасна и търсена. В политиката тя си е обикновена. Президентът Георги Първанов прави партия и я нарича "не-партия". Гражданско сдружение, което
обича хората. Занимава се с проблемите им. Здравеопазване, вътрешен ред, образование. Нали има власт, за да решава тези проблеми? А за какво е гражданската организация, ако не стане партия?! БСП е партия. Станишев казва: Партията е една. Но лидерите се очертават двама. Политическото лицемерие, с което оцеляваше досега БСП, днес прилича на изкривена представа за настоящето.
"В България има паралелна власт - прокурорска!", твърди Йордан Лечков, кмет на Сливен, пред "Труд". "Замисляли ли сте се - каква власт имат прокурорите и каква отговорност носят?! Власт - огромна, отговорност - никаква. Тези хора просто вилнеят из градовете безконтролно. Вижте колко от "големите престъпници", "мафиоти" и т. н. излязоха на свобода. И най-важното - колко и какъв капацитет имат прокурорите?" - в модела на "гатанката" поставя въпросите си г-н Лечков.
Като продължение на думите на кмета на Сливен е материалът на "Сега": Съдебната власт плаща все повече обезщетения за вреди. Прокуратурата е осъдена на 2.4 млн. лева за незаконни обвинения и водене на дела извън разумния срок. Това показва справка, поискана от изданието от Висшия съдебен съвет. Анализът на "Сега" представя нестандартна теза: "Европа е на път да повтори историческата си грешка от ХIV-ХV в. и да остави България и Румъния извън крепостните си стени, за да се оправят сами с Турция. За разлика от тях Гърция този път е в безопасност, защото като член на Шенгенската зона може да викне всички държави (включително и България) да й пазят националната граница, която се смята за обща външна граница на ЕС. България е наказана, ЕС подплашен от Турция.Ако Шенгенската зона се ограничи до Австрия, Европа ще събира сили за колективна отбрана край Виена, прогнозира изданието.