
Още преди визитата Хавиер Солана не скри, че след днешните разговори ще стане ясно доколко са близки позициите на Брюксел и Москва за Косово. Въпреки приоритетната тема днес сутринта в Москва първо беше обсъдено енергийното сътрудничество между Русия и ЕС.
Москва продължава да се противопоставя на исканията за по-голям достъп на международните инвеститори до находищата си на нефт и газ, съобщи АР. В същото време руският външен министър заяви, че страната му спазва енергийната Харта и прехвърли вината за сривовете в енергийните доставки за ЕС върху държавите, през които минават тръбопроводите.
Някои от транзитиращите държави, които създаваха проблеми в доставките на руски енергийни суровини, са страни по енергийната Харта, ето защо подписалите този договор може да предприемат мерки срещу тях. Лавров отказа да коментира плана за Косово, защото по думите му той не е представен на Русия, а на Прищина и Белград и всичко зависи от тях.
Позицията на ЕС е, че и двете страни, които са отговорни в Косово и Сърбия трябва да започнат консултации. Като неизменен съюзник на Сърбия Русия обаче трудно би подкрепила задаващата се независимост на областта. САЩ призоваха Русия да продължи да участва в решаването на спора за областта.
Споразумението се основава на поредица от деликатни баланси - необходимостта от жизнеспособно бъдеще, която отговаря на стремежите на младите хора, необходимостта да се дадат гаранции на всички общности за тяхната безопасност , тяхната сигурност и необходимостта от подкрепа, която ще дойде от Европа.
Американският посредник Франк Уайзнър, който днес беше на посещение в Прищина, каза че в края на тази седмица ще пътува за Москва за разговори с Русия за Косово.