Лекар кандидатства за стипендия, за да дари парите за климатизация на отделението, в което работи. Той е един от младите специализанти в болницата във Видин, които лечебното заведение и местната власт опитват да задържат с финансова подкрепа. Общата им цел е стабилизиране на здравната система в региона.
Кадровият дефицит във видинската болница е постоянен. С най-остра нужда от медици са кардиология, вътрешни болести, пневмология.
Калоян завършва обучението си по медицина в България и се връща във Видин като доктор Стоянов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Специализира в пневмо-фтизиатричното отделение на местната болница вече от година. Научава за програмата за подкрепа на млади лекари и се включва.
"Кандидатствах за стипендията с умисъл да даря паричките от тях, за да климатизираме отделението. Още не съм ги взел, но то нали се чака, за общинските пари се чака", казва той.
Финансовата помощ е 5000 лева годишно за срок от три години срещу тристранен договор. Според доктор Стоянов мярката е закъсняла, но има добро начало.
"Реално в момента има много млади специализанти – седем, осем, девет души някъде са в момента в болницата, което е някакъв сериозен скок спрямо минали години", казва д-р Стоянов.
Сред младите лекари е и д-р Елизабета Маркова. Тя завършва медицина в Румъния. Връща се във Видин за специализация по "гастроентерология" във вътрешно отделение.
"Помощта, която отпускат, не е много, не е достатъчно. Трябва да се променят нещата на държавно ниво", казва тя.
Преди две години местната власт "опрощава" 400 000 лева данъци и такси на болницата, а тази година – още 150 000 лева. Остава и мерките за задържане на млади лекари да дадат трайни резултати.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK