
Въпреки че в плана на специалния пратеник Марти Ахтисаари старателно беше избегната думата "независимост", проектът поставя основите на бъдеща държавност.
Всички големи сръбски партии са против независимостта на Косово. Според експресно проучване една трета от сърбите искат бъдещото правителство да не прави никакви компромиси относно Косово, а две трети са категорични, че страната трябва да защити националните си интереси.
В медиите се появиха коментари, че планът на Ахтисаари е първата конкретна стъпка на международната общност да отнеме една осма от територията на Сърбия. Албанскоезичните вестници в Косово също коментират, че проектът на ООН е повече в полза на албанските интереси.
Анализаторите са единодушни, че сега сръбските политици трябва да се обединят и да действат бързо преди Съветът за сигурност да одобри окончателния статут на Косово.
Самият Ахтисаари призна, че не е оптимист, че сърби и албанци ще приемат плана му, защото двете страни са на противоположни мнения. Според плана му, Косово трябва да е самоуправляваща се многоетническа демокрация. Тя ще има собствени държавни символи, като флаг, герб и химн, и ще може да става член на международни организации.
Косовският проблем отекна и в Босна. Там сръбските националисти призоваха за отцепване от общата държава. Много хора предричат ново напрежение в Западните Балкани, ако Косово стане независима държава.