Макар че зимата вече дойде, макар и със закъснение, на много места в Европа, необичайно топлото време буди тревога за развитието на селското стопанство в Гърция. Особено засегнат е остров Крит. През последната седмица температурите достигнаха 22 градуса, а не е валяло от три месеца. Учените казват, че толкова суха е била зимата единствено през 1989-та година.
Посевите започват да гният, а нивото на водата в язовирите е опасно ниско. Ако валежите не започнат, годината ще е катастрофална за селското стопанство. Има опасност и от недостиг на питейна вода. Затова властите съветват хората да ограничат потреблението. След туризма, земеделието е основен източник на приходи за остров Крит. Плодовете, зеленчуците и маслините, отглеждани тук, се изнасят в Европа. Някои гръцки специалисти смятат, че промените във времето са свързани с глобалното затопляне. Метеоролозите очакват късна зима в Гърция, а температурите да паднат през февруари.
Липсата на вода се очертава като сериозен проблем и в югозападна Франция, в района на Пиринеите. Селцето Небиа вече усеща въздействието на сушата - обикновено жителите му разчитат топенето на снеговете от Пиринеите да пълни водохранилищата.
Кметът дори обяви режим на водата - тя може да се ползва само по 10 часа на ден. Камиони карат вода веднъж седмично. Районът разчита на дърводобив, а много от иглолистните дървета съхнат и умират. Туризмът, който също е жизненоважен за местната икономика, е застрашен. През лятото няма да има възможност за къпане, за пълнене на басейните, дори и за ресторантите.
Положението в Небиа и съседните му селища ще се влошава, защото според учените, глобалното затопляне прави летните сезони с 3-4 градуса по-топли на юг.
