Един въпрос вълнува световния футбол и всички фенове - ще изяде ли орловото око хляба на футболните съдии – разказ на Светослав Иванов:
Ако днешните технологии се бяха развили преди 25 години, може да бъдете сигурни, че дискусията около съдийството на световното в Южна Африка щеше да избухне в момента, в който българският страничен съдия Богдан Дочев не вижда как Марадона вкарва гол с ръка на финала на световното в Мексико. Днес обаче е много различно и подобни грешки могат да бъдат предотвратявани чрез използването на технологията "Орлово око".
"Трябва да се направи нещо, защото самото човешко око не е в неговите възможности да преценява, когато топката лети със 140-160 километра в час ”, каза проф. Симеон Стоянов, катедра „Футбол и тенис” в НСА
„Тевес вкарва гол от засада”, „Съдийска секира реже главата на Англия до кръста” - все заглавия, отприщили огромна енергия в спорове на фенските маси и спортните коментатори.
А според някои по-либерално настроени футболни специалисти и без орлово око нещата могат да си дойдат на мястото - трябва само да бъдат позволени повторенията на видео стени на стадионите.
"Сега телевизията е толкова съвършена, че тя в забавен каданс може да даде точно къде топката се намира в дадената секунда, даже за части от секундата", заяви още Стоянов.
Дали обаче технологиите няма да направят футбола по-скучен? Според тези момичета, които могат да сложат в малкия си джоб днешния национален отбор по футбол на България, фигурата на съдията е неприкосновена.
"Според мен не е правилно. Мачът се развива и изведнъж да се спре целия мач, за да се пусне едно положение. Според мен няма смисъл" , каза Вероника, футболист в женски отбор „ЛП Суперспорт”.
Дискусията ще продължи, но си помислете, ако няма съдийски грешки ще можем ли да използваме понятията "Божията ръка" или още да поздравяваме семейството на френския рефер Жоал Киню, който през 1994 г. не видя една друга ръка, която няма общо с Божията.