
Промените стават само седмица преди Джордж Буш да обяви новата си стратегия за Ирак. От директор на националното разузнаване Джон Негропонте отива на висок пост във външнополитическото ведомство, след като като дипломат беше първият човек оглавил американската временна администрация в Пост-Саддамов Ирак.
На негово място като де факто началник на всички разузнавателни служби отива вицеадмирал Майкъл МакКонъл. И двете назначения трябва да бъдат одобрени от Конгреса. Именно разногласията със законодателния орган са причина от ООН да си тръгне представителят на Съединените щати Джон Болтън. Той беше назначен временно на този пост от президента Буш, след като не успя да получи одобрението на Сената. Мандатът му изтече преди седмица. Сега за представител на САЩ в централата на световната организация ще бъде предложен Залмай Халилзад - досегашен посланик в Багдад.
С афгански корени и мюсюлманин-сунит по вероизповедание, Халилзад изигра ключова роля в американската политика в Афганистан непосредствено след края на режима на талибаните там. Посланик в Багдад най-вероятно ще отиде сегашният първи дипломат в Пакистан. Посланик Райън Крокър е един от най-добрите експерти по Близкия изток в Държавния департамент, говори свободно арабски и неведнъж е работил в сложни ситуации.
Нови назначения ще има и на най-висшите постове в американските войски в Ирак.
Генерал Джон Абизейд се очаква да се оттегли като оглавяващ Централното командване и на негово място да отиде адмирал Уилям Фелън. Централното командване отговаря за американското военно присъствие в Афганистан и Ирак. Коалиционните сили в Ирак също може би ще имат нов командващ ако генерал Уилям Кейси бъде заменен най-вероятно от генерал Дейвид Питреъс.
Очевидно президентът Буш се опитва да изгради нов екип, който да изразява една по-единодушна позиция по иракския конфликт в посока на по-категорично изразено присъствие в Ирак.
И Фелън и Питреъс имат оперативен опит. Боен пилот - ветеран от войната във Виетнам, Фелън е участвали и в операция "Пустинна буря" и в Босна. Доктор по международни отношения, генерал Питреъс пък отговаряше за обучението на иракските сили за сигурност през 2004-2005 година.
Консолидирането на позицията в администрацията на президента е належащо след като вече и двете камари на Конгреса се контролират от демократическата партия. Демократите твърдо определят американската политика в Ирак като грешка.
Американският Конгрес започна работа в новия си състав, след като новоизбраните му членове положиха клетва.
За първи път от 12 години насам мнозинство имат демократите и за първи път жена е председател на Конгреса. За първи път в редиците на конгресмените има и мюсюлманин, който се закле във вярност на Конституцията с ръка на Корана. Това предизвика противоречиви реакции.
Традицията конгресмените да полагат клетва с ръка върху Свето писание датира още от Джордж Вашингтон, първия президент на страната. Това не е законово изискване, а символ.
Клетвата не е за подчинение на религиозни принципи, а на Конституцията. Християните най-често използват Библията, евреите - Стария завет, други се заклеват без такъв символ. Първият мюсюлманин-конгресмен избра Корана, екземпляр на Святата за исляма книга от библиотеката на Конгреса. Той е от 18 век и е принадлежал на президента Томас Джеферсън. Изборът на Кейт Елисън предизвика противоречиви реакции.
Виджил Гууд – конгресмен: “Личното ми убеждение е, че не трябва да се използва Корана. Страхувам се, че в следващите години в Съединените щати ще имаме още повече мюсюлмани, ако не вземем мерки срещу имиграцията.”
Кейт Елисън не е имигрант. 43-годишният афроамериканец е адвокат. Приема исляма като юноша.
Членува в демократическата партия и беше избран от щата Минесота с убедително мнозинство. По време на предизборната кампания не коментира религиозни въпроси, но електронната му поща е пълна с писма от мюсюлмани.
Кейт Елисън: “От Турция, Индонезия, Бразилия. Докато не напредна кампанията не си давах сметка, че от това би могло да интересува хора по целия свят.”
проф. Боб Дестроу - католически университет: “Американците не знаят много за исляма. Хора като конгресмена Елисън представляват тази общност, така че той ще ги учи.”
В 110-ия конгрес на Съединените щати има небивало религиозно разнообразие. Представени са 32 вероизповедания, сред които за първи път и будизмът.