
В момент, когато в британското общество съществуват опасения от големия приток на евтина работна ръка от Централна и Източна Европа, която сваля летвата на заплатите и демотивира британските безработни да търсят заетост, влиятелни организации на острова твърдят, че имигрантите носят реална полза за икономиката.
Присъединяването на България и Румъния от 1 януари засили опасенията, напомняйки за огромния брой работници от Полша и страни от Източна Европа, които се стекоха във Великобритания при предишната вълна на разширяване на Евросъюза.
Това подтикна правителството да наложи ограничения за кандидатите за работа от двете нови членки. Въпреки това властите признават, че като цяло миграцията влияе добре на икономиката и на заетостта. Това мнение се споделя и от профсъюзите.
Брендан Барбър, Ген. секретар на Конгреса на профсъюзите: "Забелязва се растеж на икономиката, който се осъществява по-бързо, отколкото, ако нямаше приток на имигранти. Няма съмнение, че чуждестранните работници, които пристигнаха във Великобритания през последните години, дават най-голям принос в икономиката. Те плащат данъци заедно с нас и не са голяма тежест в системата на социално подпомагане."
Според Барбър опасността се крие другаде.
Брендан Барбър, Ген. секретар на Конгреса на профсъюзите: "Най-много ни безпокои рискът от експлоатация на чуждестранните работници. Съществуват множество примери, че безскрупулни работодатели не дават задължителната минимална заплата. Затова ни се оказва силен натиск да браним правата на работниците-имигранти, което би било не само в техен интерес, но и в интерес на всички.”
Проучване сред лондонските фирми, огласено миналия месец показва, че половината от работодателите в британската столица разчитат на ресурси от други европейски страни, за да попълнят недостига на работна ръка в своите фирми.