Базираната в Ню Йорк Организация за защита на човешките права смята, че процесът срещу бившия президент е бил опорочен. Още през ноември тя публикува доклад, в който се сочи, че по време на процеса е имало толкова нередности, че присъдата би трябвало да бъде отменена.

Ричард Дикър-директор Международно право: “Трибуналът, сформиран под давлението на американското правителство, беше лошо замислен с оглед на целта, която си поставяше, и сложността на материята. В резултат беше изпусната възможността да се създаде механизъм за търсене на индивидуална отговорност за престъпления от голям мащаб, така че отговорност за това носи и правителството на Буш”.

Върховният наказателен съд днес обнародва мотивите, с което отхвърля обжалването на присъдата. Това решение трябва да бъде подписано от президента или някои от вицепрезидентите, след което присъдата може да бъде изпълнена.

Ватиканът също се обяви против екзекуцията на Саддам. В охраняваната от американските войски зелена зона в Багдад вече е издигната бесилка. Присъдата може да бъде изпълнена още днес или утре, преди началото на мюсюлманския празник Айд ал-Фитр.

Иракските сили за сигурност и американските войски в Ирак си дават сметка, че изпълнението на присъдата на Саддам ще предизвика нов изблик на насилие. Това заяви говорителят на Белия дом Скот Стензъл.

Привърженици на бившата партия БААС заплашиха, че ще извършат нападения срещу американски обекти не само в Ирак, но и навсякъде по света. Насилието и днес взе поредните си жертви. При няколко бомбени експлозии загинаха най-малко 25 души. Американското командване съобщи за четири нови жертви. С това американските загуби в Ирак само за декември надминаха 100 души.

От началото на войната са загинали 2 983 военнослужещи. Американският президент свика Съвета за национална сигурност, за да обсъди политиката в Ирак. Буш възнамерява да представи новата стратегия на 23 януари, когато ще произнесе традиционното послание За състоянието на съюза.