53% от германците, участвали в телефонна анкета, обхванала 1 000 души, са против влизането на България и Румъния в ЕС. 39% от запитаните са заявили подкрепа, а 8 на сто са казали, че нямат мнение по въпроса. Най-младите участници в проучването са заявили твърдата си подкрепа за разширяването, 53% от всички анкетирани на възраст между 18 и 29 години са дали положително мнение по въпроса.

В Испания десетки хиляди румънци и българи потърсиха работа, без да чакат влизането на държавите си в ЕС, съобщава Agency France Press. Агенцията припомня, че близо 189 000 румънци живеят в Испания легално - това е четвъртата по големина чуждестранна общност след тези на мароканците, еквадорците и британците. Според официални данни българите с документи за постоянно жителство са 55 000 души. Като се добавят и нелегално пребиваващите, на практика румънците в Испания са половин милион, а българите - към 100 000 души, твърди AFP.

Първата причина за това масово преселение в Испания е силната икономика, теглена нагоре от строителството, което поглъща много работна ръка. Затова никой в Мадрид не се учудва, когато чуе славянска реч по строежите в града.

***
С приемането на България и Румъния в Европейския съюз, хората ще трябва да променят традициите, свързани с коленето на прасета за празниците.

Както в България, така и в Румъния коленето на прасета е популярен ритуал, особено по коледните празници. Заради влизането в Евросъюза на северната ни съседка, се налагат нови правила за отглеждането на животните и търговията със свинско. Един от резултатите - това място, което до скоро е било оживен животински пазар, сега е пусто. Макар че властите няма да забранят коленето на прасета, повечето подобни пазари са затворени. Досега около 4 милиона и половина домакинства се възползваха от услугите на тези тържища. Ръководителят на Националната агенция за ветеринарна и хранителна безопасност Мариан Аврам обяснява, че Румъния иска да спазва европейските правила, но и да запази местните традиции доколкото е възможно.

Ако правилата се спазват, ще има промени в традиционните методи. Обичаят четирима мъже да се борят да повалят прасето и да го заколят с нож във врата, вече няма да е законен. Всичко вече ще трябва да става по-хигиенично и хуманно. Например - със специални пистолети и касапи, които имат специална квалификация - а не просто собственика на прасето и комшиите. Така също, ако едно семейство има по-малко от 3 прасета, то ще има право да го убие за вътрешна консумация, но няма да може да ги продава като живо тегло или като месо. Нито да пише бележка с подобна обява.

Оттук нататък румънските стопани ще трябва да избират - дали да отглеждат до 3 прасета или да се регистрират като производители и да поемат всички отговорности и правила, които произтичат от това - ваксинации, условия за отглеждане на животните, подходящ транспорт и нови методи за заколване на прасетата.