"Вашингтон таймс" пише, че призивите за освобождаването на шестимата чуждестранни медици стават все повече. Вестникът изтъква, че съдбата на шестимата е най-големият тест за международното приемане на Либия.

В днешния брой руският седмичник "Комерсант - Власт" коментира, че съдбата на българските медицински сестри и палестинския лекар е в ръцете на Муамар Кадафи. От една страна, за либийския лидер не е изгодно да бъдат екзекутирани шестима души, чиято невинност е очевидна. От друга, помилването на осъдените би означавало признание, че за епидемията от СПИН са виновни самите либийски власти.

В друг коментар електронното издание на вестник "Гълф нюз" от Обединените Арабски Емирства заявява, че Либия води политика на силата със съдбата на петте български медицински сестри и палестинския лекар.

Статията разглежда две възможни обяснения какво цели Кадафи със случая. Първото - че либийският държавен ръководител иска реванш за това, че е бил принуден да плати по 10 милиона долара на семейството на всяка от жертвите от случая Локърби. Другото обяснение е, че Кадафи е подлаган на силен натиск от семействата на заразените с ХИВ деца.

Британското медицинско електронно издание "Медикъл нюз тудей" отбелязва, че лидери от целия свят са реагирали остро на потвърждаването на смъртните присъди. "Буш изрази разочарованието си от присъдите, Райс призова медиците да бъдат освободени и да им бъде разрешено да се върнат у дома", припомня изданието. То отбелязва, че потвърдените смъртни присъди са изненадали научния свят.

"Медикъл нюз тудей" коментира, че някои аспекти на процеса са направо лишени от смисъл. За пример е даден фактът, че децата са заразени преди медиците да са стъпили на либийска земя, което съдът изобщо не е приел.

"Каквото и да се направи, трагедията вече се случи и отново ще се случва. Нищо не бе направено, за да се подобрят лошите хигиенни стандарти, които най-вероятно са причината за заразата на либийските деца", пише изданието и предупреждава: "Други могат да се заразят в бъдеще".