
Пиночет почина снощи на 91-годишна възраст, след като преди седмица получи инфаркт. До инцидентите се стигна, след като полицията се опита да спре колона от около 5 000 демонстранти, излезли, за да изразят радостта си от смъртта на генерала. Органите на реда се намесиха, когато откриха сред хората маскирани мъже, които се опитвали да се смесят с множеството.
Полицията използва водни струи и сълзотворни гранати, за да разпръсне демонстрантите, които отвърнаха с камъни и бутилки. Хиляди противници на генерала излязоха по улиците, след като научиха за смъртта му. Клаксони на коли огласяваха улиците, а хиляди се събраха на площад “Италия”, в центъра на Сантяго, носейки националното знаме. Много от събралите се на площада носеха портрети на бившия чилийски президент Салвадор Алиенде, трагично загинал при военния преврат, с който дойде на власт Пиночет. На няколко места на площада бяха запалени огньове, където бяха изгорени портрети на покойния диктатор.
***
Със смъртта на бившия чилийски диктатор Агусто Пиночет ще бъдат прекратени около 300 съдебни дела срещу него. Те са по обвинения в множества нарушения на човешките права и за корупция.
Адвокатите на Пиночет съобщиха, че ще внесат искане да бъдат прекратени всички съдебни процедури срещу него. В чилийското общество има разногласия в оценките на личността и историческата роля на Аугусто Пиночет. Докато според едни той е престъпник и диктатор, други го смятат за спасител на страната. Седемнадесетгодишното управление на генерал Пиночет след извършения от армията преврат в Чили през 1973 година бе белязано от жестоки политически репресии.
Исабел Алиенде - дъщеря на загиналия по време на преврата чилийски президент Салвадор Алиенде, която сега е депутат в чилийския парламент, изрази съжаление, че диктаторът е починал, без да получи възмездие за престъпленията си. Според Алиенде, съдебните процедури срещу Пиночет трябва да продължат и посмъртно.