Бъдещото американско-индийско сътрудничество в ядрената енергетика не се приема еднозначно дори в самите САЩ. Сделката беше подписана по време на посещението на Джордж Буш в Индия през пролетта тази година. Самият Буш искаше процесът на ратификация да приключи до 1 януари. Наблюдатели коментират, че това е радикална промяна в политиката на САЩ за неразпространението на ядрено оръжие.

Противниците на споразумението твърдят, че като подава ръка на Делхи и в същото време критикува Иран, Вашингтон поставя двойни стандарти в отношението към страните от района.

Конгресменът демократ Ед Марки смята, че сътрудничеството с Индия в ядрената област е историческа грешка: “Светът се чуди какво имат наум САЩ като правят изключение за държава, която не е страна по Договора за неразпространение на ядрено оръжие? Какъв сигнал ще дадем на Пакистан, какъв сигнал ще дадем на Иран, на Сирия, на Египет, на Венецуела, на северна Корея”.

Предоставянето на ядрено гориво и ядрени технологии за граждански цели ще доведе до нова надпревара в ядреното въоръжаване в тази част на света, твърдят още критиците на споразумението.
Индия и Пакистан от десетилетие водят противоборство помежду си в тази област. Иран пък обяви, че разширява програмата си за обогатяване на уран и започва инсталирането на повече от 3 000 центрофуги. Днес Пакистан съобщи, че е провел нов успешен тест с ракета способна да носи ядрен заряд. Според Марки Индия и Пакистан в момента произвеждат годишно единици ядрени глави, но се готвят да достигнат производство от по 50 ядрени заряда на година.

Поддръжниците на американско-индийското ядрено сътрудничество твърдят, че подкрепата за споразумението е добър пример за държави като Иран и Северна Корея. Споразумението съдържа необходимите предпазни мерки и възможности за извършване на проверки, твърдят още тези, които подкрепят сделката. Във вътрешно политически план факта, че много демократи подкрепиха законопроект, за който ратува президент-републиканец, се тълкува като знак, че дори да има смени във властта на Капитолия, няма да има сътресения около бъдещето на това споразумение.