Американските законодатели са обезпокоени както за намаляващия брой на студентите, така и за влошеното качество на висшето образование. Докато таксите за обучение се повишават непрекъснато, за американските младежи става все по-трудно да намерят финансова помощ, за да постъпят в колеж. По данни на щатските власти, от всеки 100 души, постъпили в гимназия, едва 18 след 6 години завършват колеж.
В доклада, разпространен на Националната конференция по образованието, се очертава пропаст между бедни и богати по отношение на възможностите им за достъп до висшето образование. Седемдесет процента от богатите младежи могат да завършват университет, а при най-бедните - тази възможност имат едва 8 на сто.
През последните 5 години таксите за обучение в американските университети са се повишили с 35%. Цените обаче не са единствената причина, поради която студентите не могат да стигнат до диплома. Някои от тях отпадат заради слабата си подготовка, която се дължи на недостатъци в системата на гимназиалното ниво.
Участниците в конференцията препоръчват на щатските и на федералното правителства да увеличат обществените фондове за образованието.
