Президент Джордж Буш и иракският премиер се договориха да се ускори предаването на отговорността за сигурността в Ирак на местната армия и полиция. По време на разговорите Буш е признал, че в Съединените щати има натиск изтеглянето на американския контингент да започне. Същевременно Буш е подчертал, че това ще стане, едва когато мисията бъде изпълнена и в зависимост от волята на демократично избраното иракско правителство.

Американският президент подчерта, че ако се успее в създаването на един свободен и независим Ирак, това ще окаже положително влияние в целия регион. Ако САЩ напуснат Ирак преди края на мисията си, това само ще засили терористичната заплаха, според него.

В Ирак очакваха положителни резултати от срещата на премиера с Буш. Хората се надяват, че срещата ще доведе до положителни промени в бъдещето на страната.

Докато Ирак очакваше резултатите от срещата, насилието в страната не намаля и през изминалите дни.

***
Комисията Бейкър-Хамилтън, която подготвя алтернативи за политиката на САЩ към Ирак, ще препоръча поетапно изтегляне на основната част на американските сили от Ирак, без обаче да определя твърд график. Това съобщи в. "Ню Йорк Таймс" като се позова на източници, запознати с дискусиите.

Според източниците комисията ще препоръча на американския президент Джордж Буш ясно да заяви, че ще започне да изтегля войските "относително скоро". В доклада се намеква, че това би могло да стане през идната година. В документа не се уточнява дали 15-те бригади, които представляват основната сила на американския контингент, трябва да се върнат в родината си, или просто да бъдат предислоцирани в бази в Ирак или в съседните страни. Според източник, запознат с разискванията в комисията, идеята е американските бойни сили да се изтеглят в бази в самия Ирак и в региона.

Двупартийната комисия освен това препоръчва Съединените щати да преминат от бойни действия към "поддържаща роля" в Ирак.